Kurumuş ağaç kökünden oyma süs eşyaları yapıyor

Kurumuş ağaç kökünden oyma süs eşyaları yapıyor
Kurumuş ağaç kökünden oyma süs eşyaları yapıyor
- Sivas'ta 42 yaşındaki Hasan Sezen, kurumuş ağaç kökünden oyma süs eşyaları yaparak geçmini sağlıyor

SİVAS (AA) - Sivas'ın Akıncılar ilçesinde 42 yaşındaki Hasan Sezen, kurumuş ağaç kökünden yaptığı oyma süs eşyalarını satarak geçimini sağlıyor.

İlçeye bağlı Şenbağlar köyünde oturan elektrikçi Hasan Sezen (42), 10 yıl önce mesleğini bırakarak evinin çatısında kurduğu derme çatma atölyede ahşap oyma işine başladı.

Kurumuş ağaç köklerini değerlendirerek insan siluetinden kuş figürüne, aynadan elektrikli gece lambasına, kovboy çizmesinden balık figürüne kadar bir çok süs eşyası yapan Sezen'in, kendi ayak izini kullanarak yaptığı şamdan ise görenlerin ilgisini çekiyor.

Çocukluğundan beri ağaca ilgisi olduğunu dile getiren Sezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu tür işlere babamın eli de yatkındı. Bu nedenle baba mesleği de diyebiliriz. Tamamen kendimi buna kaptırdım. Ahşap benim için vazgeçilmez oldu. Ceviz ve benzeri gibi sert ağaç köklerini kullanıyorum. Kullandığım ağaçlar vasfını yitirmiş oluyor. Kurumuş veya kesime götürülen ağaçların köklerinden süs eşyası yapıyorum. Yeşile değer veren birisiyim ve bu nedenle çevreden topladığım ağaç köklerini kullanarak bu işi yapıyorum" dedi.

Sezen, yaptığı çalışmaları tanıdıklarının tavsiyeleri doğrultusunda İstanbul'da sattığını ve bu yolla geçimini sağladığını ifade etti.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Gece

  ,

  kuş