Melike'nin hayaline "3 santim" kaldı

Melike'nin hayaline "3 santim" kaldı
Melike'nin hayaline "3 santim" kaldı
- Sivas'ta, doğuştan bir bacağı diğerinden 7 santimetre kısa olan ve 12 yılda geçirdiği 30 ameliyatla bacağı 4 santimetre uzatılan 13 yaşındaki Melike Arslanbüken, bacağının 3 santimetre daha uzatılması durumunda akranları gibi yürüyebilecek - Arslanbüken: "Bu zamana kadar hiç katılmadığım 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na katılmak ve orada şiir okumak istiyorum"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER - Sivas'ta, doğuştan bir bacağı diğerinden 7 santimetre kısa olan ve 12 yılda geçirdiği 30 ameliyatla bacağı 4 santimetre uzatılan 13 yaşındaki Melike Arslanbüken, bacağının 3 santimetre daha uzatılması durumunda akranları gibi yürüyüp koşabilecek.

Yüceyurt Mahallesi'nde oturan Hatice ve Aydın Arslanbüken çiftinin 13 yaşındaki kızı Melike, sağ bacağı doğuştan diğerine göre 7 santimetre kısa olarak dünyaya geldi. Sağ ayağında 8 parmak bulunan Arslanbüken, ilk ameliyatını 1 yaşında oldu. Sağ ayağındaki fazla 3 parmağı ameliyatla alınan Arslanbüken, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 12 yılda 30 kez ameliyat edildi.

Geçirdiği operasyonlar sonrasında kısa bacağı 4 santimetre uzatılan Melike Arslanbüken, sağ bacağı 3 santimetre daha uzatılana kadar ameliyat edilecek.

 

- Melike'nin 23 Nisan hayali

Arslanbüken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bacağındaki kısalık nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi.

Sakatlığı nedeniyle eğitimine evinde devam etmek zorunda kalan ve yaşıtları gibi koşup oynayamamanın üzüntüsünü yaşayan Arslanbüken, "Dışarı çıkıp oynamak ve arkadaşlarımla gezmek istiyorum" diye konuştu.

Rahatsızlığı nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na hiç katılamadığını ve en büyük isteklerinden birinin de diğer çocuklar gibi bu bayramı kutlamak olduğunu aktaran Arslanbüken, "Orada şiir okumak istiyorum" dedi.

Akülü aracı olmadığı için rahatça dışarı çıkamadığını aktaran Arslanbüken, ayağındaki aparat nedeniyle koltuk değnekleriyle yürüyebildiğini söyledi.

 

- Kızının yürüyeceği günü sabırsızlıkla bekliyor

Anne Hatice Arslanbüken ise kızının 1 yaşından beri büyük ameliyatlar geçirdiğini söyledi.

Melike'nin okula gidemediğini ve eğitimine evde devam ettiğini anlatan Arslanbüken, "Çocukluğunu yaşayamadı. Diğer çocuklar gibi koşup oynayamıyor, bu benim için çok zor oluyor. Bu zamana kadar hep kucağımda taşıdım. Dışarıya çıkmak istiyor çıkaramıyorum. 30. ameliyatı ocak ayında yapıldı. Akranları gibi yürüyebileceği günü sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  23 Nisan

  ,

  Çocuk

  ,

  Şiir