Milli Savunma Bakanı Yılmaz:

Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
Milli Savunma Bakanı Yılmaz:
-"(1915 olayları) Burada asıl sorumlu varsa bu Ermeni komitacıların eline silah verendir. Bakın silah verenlerin sesleri çok çıkıyor. Fransa verdi, İngiltere verdi, Rusya verdi. Oysa Çerkez sürgününü, Ahıska Türklerinin sürgününü, Kırım Türklerinin sürgününü bilir bu millet. Bu dünyada bütün milletlere en büyük zulmü yapanlar, insanları kıranlar bu 3 devlet"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 1915 olaylarında asıl sorumlunun Ermeni komitacıların eline silah verenler olduğunu belirterek, "Bakın silah verenlerin sesleri çok çıkıyor. Fransa verdi, İngiltere verdi, Rusya verdi. Oysa Çerkez sürgününü, Ahıska Türklerinin sürgününü, Kırım Türklerinin sürgününü bilir bu millet. Bu dünyada bütün milletlere en büyük zulmü yapanlar, insanları kıranlar bu 3 devlet" dedi.

Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Sivas Valisi Alim Barut'u ziyaret ederek, kentte yapımı devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bir gazetecinin, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını değerlendirmesini istemesi üzerine Yılmaz, Osmanlı İmparatorluğu'nun, Balkan Savaşları'nda,  Anadolu toprağının yarısı kadar bir coğrafyayı çok kısa sürede terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Bu nedenle milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiğini belirten Yılmaz, "Bu devletin asli sahibi olduğumuz için hiçbir zaman yapılan zulümleri, haksızlıkları, sürgünleri, katliamları dile getirmedik. Biz yaralarımızı, acılarımızı dile getirmeyince başkaları kendi acılarını bizim acılarımızın önüne koyar durumuna geldi" diye konuştu.

Yılmaz, Birinci Dünya Savaşı'nda Anadolu'daki tüm gençlerin cephede olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Burada yaşlılar, çocuklar, kadınlar kaldı. Dolayısıyla Ermeni teröristleri, adeta bu coğrafyada bir Ermeni devleti kurmak isteyen yedi düvel, dış güçler, bunlara silah verdiler. Van da dahil olmak üzere Türkiye 'nin birçok yerinde isyana teşvik ettiler. Burada asıl sorumlu varsa bu Ermeni komitacıların eline silah verendir. Bakın silah verenlerin sesleri çok çıkıyor. Fransa verdi, İngiltere verdi, Rusya verdi. Oysa Çerkez sürgününü, Ahıska Türklerinin sürgününü, Kırım Türklerinin sürgününü bilir bu millet. Bu dünyada bütün milletlere en büyük zulmü yapanlar, insanları kıranlar bu 3 devlet. Bu 3 devletin yine şimdi sesi çok çıkıyor. Bunlar doğru değildir, kafa gerilerindeki Haçlı zihniyetini yansıtıyorlar. Aziz milletim birlik beraberlik içinde olursa bu hesapları, planları da boşa çıkar."

-"YHT'nin yakın takipçisiyiz"

Bakan Bilgin de ulaşım konusunda Sivas'ta yapımı süren çalışmalara değindi. 

Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin yakın takipçisi olduklarını belirten Bilgin, "Çalışmaları en kısa sürede tamamlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" ifadesini kullandı.