Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta
- Bakan Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesinde toplu açılış ve temel atma törenine katıldı - Yılmaz: "Ordumuz için nasıl göz bebeğimiz diyorsak, üniversitelerimiz için de beynimiz ve aklımız diyoruz. Özellikle üniversitelerimizin akil sıfatını gerçekten hak edecek bir donanıma ve bilgeliğe sahip olması gerekiyor. Üniversiteler bilimin kalesi ve yuvası olacaktır"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Ordumuz için nasıl göz bebeğimiz diyorsak, üniversitelerimiz için de beynimiz ve aklımız diyoruz. Özellikle üniversitelerimizin akil sıfatını gerçekten hak edecek bir donanıma ve bilgeliğe sahip olması gerekiyor. Üniversiteler bilimin kalesi ve yuvası olacaktır" dedi. 

Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. CÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Yılmaz, en değerli varlığın beşeri sermaye olduğunu söyleyerek, "Bizde petrol, altın, doğal kaynaklar yok ama bir beşeri sermayemiz var. İşte bu beşeri sermayenin işleneceği, değerleneceği ve çok yüksek katma değerli ürünler üreteceği, insanların yetiştirileceği yer üniversitelerdir" dedi. 

Üniversiteleri beşeri sermayenin güçlendirildiği, yüksek katma değerli ürünleri üretecek beyinlerin yetiştirildiği ve toplumu daha ileriye taşıyacak yerler olarak gördüklerini ifade eden Yılmaz, beşeri sermayeyi güçlendirmek için daha fazla eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. 

Üniversitelerin özgür düşüncelerin ifade edildiği yerler olduğunu,  AK parti iktidarları öncesinde  Türkiye 'de 75 üniversite bulunduğunu ve bu sayının 175'e yükseldiğini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Türkiye'yi güçlü yapacak, okullarımız, eğitim, bilim ve bilgidir. 'İlimden gidilmeyen yolu karanlıktır' diye çok güzel bir sözümüz var. İşte bu ilmin gideceği yolu çizecek ve gösterecek olan üniversitelerimizdir. Ordumuz için nasıl göz bebeğimiz diyorsak, üniversitelerimiz için de beynimiz ve aklımız diyoruz. Özellikle üniversitelerimizin akil sıfatını gerçekten hak edecek bir donanıma ve bilgeliğe sahip olması gerekiyor. Üniversiteler bilimin kalesi ve yuvası olacaktır."

Yılmaz, üniversitelerde bilim zihniyetinin, bilim aşkının, objektifliğin ve düşüncenin hakim olmasını istediklerini dile getirdi.

Yurt kapasitelerinin, üniversite öğrencilerine verilen burs ve kredilerin artırılacağını, öğretim üyesi ve görevlilerinin mali durumlarının daha da iyileştirileceğini belirten Yılmaz, "Eğitimde kaliteyi artırmak önceliğimizdir. Çünkü beşeri sermayeyi güçlendirmeden 2023 hedeflerine ulaşabilmek mümkün değildir" dedi. 

Yılmaz, toplu açılışı yapılan ve temeli atılan tesislerin hayırlı olmasını diledi. 

Bakan Yılmaz, Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekilleri Ali Turan ve Hilmi Bilgin, CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ve diğer yetkililer aralarında öğrenci yurdu, laboratuvar, fakülte ek binası, CÜ Vakfı İlkokulu, ameliyathane salonları, tüp bebek merkezi ve kapalı halı sahanın bulunduğu tesislerin açılışını yaptı, öğrenci yurdu, rektörlük ek binası, spor salonu ve merkezi kütüphane inşaatının temelini attı.