Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Sivas'ta
- Bakan Yılmaz, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin sezon açılışı törenine katıldı - Yılmaz: "Türkiye'de kayak merkezleri arasında Bursa'nın Uludağ'ı, Bolu'nun Kartalkaya'sı, Çankırı'nın Ilgaz'ı, Kars'ın Sarıkamış'ı, Erzurum'un Palandöken'i, Kayseri'nin Erciyes'i sayılır. Bugünden sonra bu kayak merkezlerinin arasına Sivas'ın Yıldız Dağı da girecek inşallah"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, " Türkiye 'de kayak merkezleri arasında Bursa'nın Uludağ'ı, Bolu'nun Kartalkaya'sı, Çankırı'nın Ilgaz'ı, Kars'ın Sarıkamış'ı, Erzurum'un Palandöken'i, Kayseri'nin Erciyes'i sayılır. Bugünden sonra bu kayak merkezlerinin arasına Sivas'ın Yıldız Dağı da girecek inşallah" dedi. 

Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezi'nin sezon açılışı töreninde konuşan Yılmaz, merkezin Sivas'a hayırlı olmasını diledi. Bir eser ortaya çıkarmanın kolay olmadığını belirten Yılmaz,  "Sivas'ın bu güzelliğine ve zenginliğine sahip olmak için, bu güzelliği daha da güzelleştirmek için dört  bir yanından gelen  kardeşlerime teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Yıldız Dağı Pir Sultan Abdal'ın dağıdır desek yeridir" diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Niçin gitmez başındaki dumanı derken, o duman kasveti anlatır. Bizde sadece dumanlar kasveti değil, karı kışı da her zaman öyledir. Bizim kültürümüzde, 'neyinden korkarım kışın, yazın yağar kar başıma' derler. Karın yağması kışı hatırlatır. Kışın yağar olması yoksulluğu, üşümeyi hatırlatır. Göç olur, ne zaman olur, kış gelince. Dolayısıyla inşallah bundan sonra kışından, karından korkmayacağız"

Hem kışı hem karı nimet bileceklerini ancak bu nimeti daha da büyütmek için tanıtımını yapmaları gerektiğini vurgulayan Yılmaz, kar senesinin var senesi olduğunu ispat etmeleri gerektiğini anlattı.

Bakan Yılmaz, "Türkiye'de kayak merkezleri arasında Bursa'nın Uludağ'ı, Bolu'nun Kartalkaya'sı, Çankırı'nın Ilgaz'ı, Kars'ın Sarıkamış'ı, Erzurum'un Palandöken'i, Kayseri'nin Erciyes'i sayılır. Bugünden sonra bu kayak merkezlerinin arasına Sivas'ın Yıldız Dağı da girecek inşallah" ifadesini kullandı. 

Tesislerde konaklama imkanlarının artırılması gerektiğini söyleyen Yılmaz, kayak ve ulaşım kapasitesinin zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Yılmaz, Yıldız Dağı'nı Sıcak Çermik ve Nuri Demirağ Havaalanı ile birleştiren yaklaşık 50 kilometrelik yolun yatırım programına alındığını bildirdi. 

Yıldız Dağı Kış Turizm Merkezi'nde kayak simülasyon merkezi için proje hazırlanması gerektiğini belirten Yılmaz, bazı ilkokullarda kayak dersinin seçmeli ders olarak konulabileceğine işaret etti.

Bakan Yılmaz, Yıldız Dağı Kış Turizm Merkezi'nde her mevsim turizmin sağlanması gerektiğine dikkati çekerek, "Burası sadece kışın çalışmasın, yazın da çalışsın. Basket, tenis ve futbol sahaları olursa o zaman her mevsim turizmi sağlayabilmek mümkün. Yıldız Dağı'nın sadece kışın değil, yazın da inşallah nimetlerinden faydalanılır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve beraberindekiler, Yıldız Dağı Kış Sporları ve Turizm Merkezinin sezon açılışını gerçekleştirdi. 

Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti Sivas Milletvekilleri Ali Turan ve Hilmi Bilgin'in kızakla kaydığı törende, kayakçılar da gösteri sundu.