MS hastası gelinine ve 6 torununa bakıyor

MS hastası gelinine ve 6 torununa bakıyor
MS hastası gelinine ve 6 torununa bakıyor
- Sivas'ta, 75 yaşındaki Dürdane Ülker, derme çatma evde hem sobada yemek pişirip elinde çamaşır yıkıyor hem de MS hastası gelinine ve 6 torununa anne şefkafiyle bakıyor - Ülker: - "Zorlanıyorum ama başka çaremiz yok. Evde bir çamaşır makinesi ve ocak olsa işlerim daha kolaylaşır"

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ- Sivas'ta yaşayan 75 yaşındaki Dürdane Ülker, toplumdaki ''gelin-kayınvalide'' algısının aksine, derme çatma evde hem sobada yemek pişirip elinde çamaşır yıkıyor hem de MS hastası gelinine ve 6 torununa anne şefkatiyle bakıyor.

Dürdane Ülker, Yıldızeli ilçesine bağlı İğdecik köyünde 3 odalı banyosu olmayan derme çatma bir evde 20 yıldır oğlu ve geliniyle yaşıyor. Gelini Nilgün Ülker'e 3 yıl önce multiple skleroz (MS) teşhisi konulmasının ardından hem gelinine hem de yaşları 2 ila 17 arasında değişen 6 torununa bakan kayınvalide Ülker, zor şartlarda büyük fedakarlık örneği sergiliyor. 

Banyosu olmayan, ocak ve çamaşır makinesi bulunmayan evde sobada yemek pişiren, elde çamaşırları yıkayan Ülker, hareket güçlüğü çeken gelini ve 6 torununun bakımlarını ve yemeklerini de yapıyor. 

Nilgün Ülker için ödenen 780 lira evde bakım hizmeti ve Dürdane Ülker'in 3 ayda bir aldığı 450 lira yaşlılık maaşıyla geçinmeye çalışan aile , zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Dürdane Ülker, AA muhabirine yapığı açıklamada, gelini hasta olduktan sonra ev işlerinin ve çocukların bakımının kendisine kaldığını belirtti.

Oğlu ve gelinine yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Ülker, şunları söyledi:

"Evi çevirmeye çalışıyorum. Bir sürü çocuk var, eksikleri hiç bitmiyor. Çamaşır yıka, evi süpür, yemek yap derken gün geçiyor. Gelin de rahatsız, onun yemeğini hazırlıyorum, üzerini değiştirip yıkıyorum. Ben de zorlanarak yapıyorum. Çamaşır yıkadığım zaman akşama kadar uğraşıyorum. Merdaneli makine var ama çok iyi değil, çamaşırları mecbur elimde duruluyorum. Zorlanıyorum ama başka çaremiz yok. Evde bir çamaşır makinesi ve ocak olsa işlerim daha kolaylaşır. Yemekleri sobada yapıyorum, bazen de yakınlarımızdan yiyecek yardımı geliyor."

Bayramın yaklaştığını ancak bayramı da tam yaşayamadıklarını, torunlarına yeni kıyafetler alamadıklarını dile getiren Ülker, "Durumumuz iyi değil ama yapacak bir şey yok" dedi.

- Anne gibi görüyor

MS hastası Nilgün Ülker ise kendisine kayınvalidesinin baktığını onun hep yanında olduğunu söyledi. 

Kayınvalidesinin torunlarına bir anne gibi baktığını anlatan Ülker, bir çocuğunun evlenip ayrıldığını belirterek, evdeki 6 çocuğunun yanı sıra yemek, çamaşır, bulaşık ve temizlik işleriyle de kayınvalidesinin ilgilendiğini kaydetti.

Bir anne gibi gördüğü kayınvalidesinin desteğiyle yaşama tutunduğunu ifade eden Ülker, en büyük hayalinin ise çocuklarının okuması olduğunu aktardı.

Abdullah Ülker de (45) işsiz olduğunu, köyde bahçe işleriyle uğraştığını ve eşinin rahatsızlığı dolayısıyla şehir dışına çıkamadığını belirtti.

Eşinin annesinin yardımıyla ayakta durduğunu dile getiren Ülker, "Annem de olmasa perişan durumdayız. Annem hep yanımızdaydı. Annemin yetişemediği durumda çocuklarım eşimin lavaboya gitmesine yardımcı oluyor. Eşim için 750 lira evde bakım parası alıyorum. Eşimin ilaç ve hastane masraflarına yetmiyor ama yettirmeye çalışıyoruz. 14 bin lira Bağ-Kur borcum da var onları ödemeye çalışıyorum" diye konuştu.

Çocukların tüm yükünün annesinin sırtında olduğunu anlatan baba Ülker, şunları söyledi:

"Çocukların temizliğine, yemesine, içmesine hep annem bakıyor. Annem de yaşlılıktan dolayı pek iyi değil. Evin 3 odası var ama sadece biri kullanışlı, diğerlerine tamir gerekiyor. Evin çatısı eskiden akıyordu onu da bir hayırseverin yardımıyla geçen yıl sac yaptırdık. Tuvalet evin dışında olduğu için eşim tuvalete gitmekte de zorlanıyor ancak eve tuvalet yaptırmaya da gücümüz yetmiyor."


  ETİKETLER:

  Ülker

  ,

  Yemek

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Yaşam

  ,

  lira

  ,

  bakan

  ,

  zaman