Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- AK Parti Düzce İl Başkanı Keskin: - "Bu haksızlığa sessiz kalmayacağımızı tüm dünya bilmelidir" - Memur-Sen Sivas Şube Başkanı Anlı: - "Hukukun üstünlüğünü, insanı ve evrensel insan haklarını esas alan Memur-Sen ailesi olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist, zalim ve sipariş kararını tanımıyoruz"

DÜZCE/ SİVAS / MALATYA (AA) - Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararı Düzce, Sivas ve Malatya'da siyasi parti ve meslek örgütlerinin yetkililerince kınandı.

AK Parti  Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'ye yapılanların zulüm ve haksızlık olduğunu belirtti. 

Mursi'nin darbeyle devrilip idama mahkum edilmesinin cinayet anlamı taşıdığı ifade eden Keskin, "Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin, darbe ile devrilip idama mahkum edilmesine Batı dünyası halen sessiz kalırken biz Müslümanların bu haksızlığa sessiz kalmayacağımızı tüm dünya bilmelidir" ifadesini kullandı.

-Sivas

Memur-Sen Sivas Şube Başkanı Ömer Anlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararı kınayarak "Hukukun üstünlüğünü, insanı ve evrensel insan haklarını esas alan Memur-Sen ailesi olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist, zalim ve sipariş kararını tanımıyoruz" dedi. 

Mursi ile arkadaşlarına idam kararının verilmesinde darbeci Sisi ile işbirliği yapan ve karşı çıkmayan herkesin sorumlu olduğunu ifade eden Anlı, "Cunta, dünyanın suskunluğundan cesaret alarak, izzeti tercih edenleri idam etmeye çalışmaktadır. Bu hatalarını telafi etmek adına idam kararlarının temyiz de bozulması için  zaman kaybetmeden tüm dünya ülkeleri ve insanlık vicdanı inisiyatif almalıdır" görüşünü savundu.

-Malatya

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve Meclis Başkanı Sami Payza da idam kararlarını kınadı.

Erkoç ve Payza'nın ortak açıklamasında, halkın oylarıyla seçilen bir lideri darbeyle devirip idama mahkum etmenin açıkça bir cinayet olduğu belirtildi.

Mursi ve arkadaşları hakkında idam kararının alınmasında "İsrail kuklası darbeci Sisi ile işbirliği yapanlar ve demokrasi heveslisi kesilen batılı ülkelerin" de sorumluluğu olduğu öne sürülen açıklamada, "Söz konusu ülkeler, hatalarını telafi etmek, insanlığın gözünde yok olan itibarlarını kurtarmak adına idam kararlarının uygulanmaması için çaba sarf etmelidir" ifadesine verildi.  

Açıklamada, bu cinayete 'dur' demenin insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borç olduğu kaydedildi.