Mursi'nin idam kararına tepkiler

Mursi'nin idam kararına tepkiler
Mursi'nin idam kararına tepkiler
- Sivas AK Parti Gençlik Kolları üyeleri idam kararını protesto etti

SİVAS (AA) - Sivas'ta AK Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, Mısır'da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyeleri, ellerinde dövizlerle Mısır yönetimi aleyhinde slogan attı.

AK Parti Sivas Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Burak Kuruçay, yaptığı açıklamada, görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararını lanetlediklerini söyledi. 

Kuruçay, "Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası onanmış, içlerinde Esma'nın babası Muhammed Biltaci'nin de olduğu 16 kişi de hapishane bastıkları gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmışlardır. Verilen bu cezalar hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir" ifadelerini kullandı. 

İdam kararının, dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu vurgulayan Kuruçay, şunları kaydetti:

"Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerin darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz. Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır.  Bugün AK Parti Gençlik Kolları olarak, dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın, her zulme karşı durduğumuzu haykırmak, Mısır halkının ve iradesinin yanında yer aldığımızı göstermek, zalimlerin er geç devrileceğini ve zulümlerinin yanlarına kar ve payidar kalmayacağını hatırlatmak için buradayız. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır." 

Grup açıklamanın ardından dağıldı.