Okul Sütü Projesi

Okul Sütü Projesi
Okul Sütü Projesi
- Sivas'ta "Okul Sütü Projesi" kapsamında 410 okulda süt dağıtımı yapıldı

SİVAS (AA) - Okul Sütü Projesi kapsamında Sivas'taki 410 okulda öğrencilere süt dağıtıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yürütülen "Okul Sütü Projesi" kapsamında Sivas'taki okullarda süt dağıtımı yapıldı.

Gazi Osman Paşa İlkokulu'nda düzenlenen programa katılan Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, çocuklara sütün önemini anlattı.

Okul sütü projesinin Türkiye 'de 2011 yılından itibaren uygulamaya konulduğunu belirten Kalaylı, "Haftada 3 gün okul öncesi eğitim ve ilkokulda okuyan öğrencilerimize öncelikli velilerin onayı alınmak suretiyle süt dağıtıyoruz. İlimizde 46 bin öğrencimizin 42 binine okul sütü dağıtılıyor" dedi.

Kalaylı, Sivas'ta komisyon oluşturularak okul sütü projesinin düzenli bir şekilde yürütülmesinin sağlandığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

"Süt besin değeri bakımından içerdiği mineraller bakımından özellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça faydalı. Çocukların hem bedensel hem de zihinsel gelişimleri için süt oldukça önemli. Proje batılı ülkelerde önceki dönemlerde uygulanan ve başarıya ulaşılan bir proje. Ülkemizde de son 4 yıldan beri uygulanmaya devam ediliyor. Amacımız sağlıklı bedensel gelişimleri iyi olan nesillerin yetişmesi için elimizden gelen katkıyı sunmak. Okul sütü programını ilimizde iyi bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Haftanın 3 günü öğrencilere okul sütü dağıtılacak."

Programına İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Musa Kalebayır da katıldı.