Omurgası kırılan kazazedeye "vidalı" tedavi

Omurgası kırılan kazazedeye "vidalı" tedavi
Omurgası kırılan kazazedeye "vidalı" tedavi
- Sivas'ın Akıncılar ilçesinde geçen hafta devrilen yolcu otobüsünde bulunan ve kazada omurgası kırılan 5 çocuk babası Malik Artış, CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde omurgasına yerleştirilen 8 vida sayesinde sağlığına kavuştu - Prof. Dr. Özüm: "Omurgalarının kırık olan yerinin üstünü ve altını vidaladık. Felç riskini ortadan kaldırmış olduk"

SİVAS (AA) - Sivas'ın Akıncılar ilçesinde geçen hafta devrilen yolcu otobüsünde bulunan ve kazada omurgası kırılan 5 çocuk babası Malik Artış'ın vücuduna Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 8 vida yerleştirildi.

Omurga sabitleme ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Ünal Özüm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın ardından hastanelerine getirilen Artış'ın omurgasında kırık olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Artış'ın omuriliğinin şans eseri zarar görmediğini belirten Özüm, "Genellikle bu tür kırıklarda omuriliğe zarar gelmesi ihtimali çok yüksek. Omuriliğe zarar gelseydi belden aşağısı tutmayabilirdi. Hasta bu açıdan şanslı. Acil ameliyata aldık, omurgalarının kırık olan yerinin üstünü ve altını vidaladık. Felç riskini ortadan kaldırmış olduk" diye konuştu.

Özüm, Malik Artış'ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Vücuda uygun kullandığımız vidalar kaynadıktan sonra hasta, en geç 2 ay içerisinde işini yapabilecek" dedi.

Ağrı 'da yaşayan ve boya-badana işleriyle uğraşan 38 yaşındaki Artış ise otobüs kazasında omurgasını kırıldığını ve felç geçirme riskinin olduğunu söyledi.

Yapılan ameliyatla bu riskin ortadan kaldırıldığını anlatan Artış, ameliyatı gerçekleştiren doktora minnettar olduğunu belirtti.

İstanbul 'dan Ağrı'ya giden yolcu otobüsünün 23 Aralık'ta Sivas'ın Akıncılar ilçesinde buzlanma nedeniyle kontrolden çıkarak şarampole devrilmesi sonucu 1 kişi ölmüş, 49 kişi yaralanmıştı.


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  İstanbul

  ,

  Çocuk

  ,

  şans

  ,

  Aralık