Organ Bağışı Haftası

Organ Bağışı Haftası
Organ Bağışı Haftası
- İl Halk Sağlığı Müdürü Sağlam: "Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir"

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, vatandaşları organ bağışı yapmaya davet etti. 

Sağlam, Organ Bağış Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, bağışta bulunmak isteyen vatandaşların ilgili sağlık kurumlarına müracaat etmelerinin yeterli olacağını belirtti.

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu ifade eden Sağlam, "Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır ancak organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır" ifadelerini kullandı. 

Organ yetmezliğinin önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Sağlam, şunları kaydetti:

"Organ bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu konuda bütün sağlık kurumlarına, eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Bırakacağımız en güzel miras, hayatta iken yapacağımız organ bağışıdır."