Orman mühendisi evinin bodrumunda mantar üretiyor

Orman mühendisi evinin bodrumunda mantar üretiyor
Orman mühendisi evinin bodrumunda mantar üretiyor
SİVAS (AA) - Suşehri ilçesinde orman mühendisi Hakan Kılıç, evinin bodrumunda istiridye mantarı üretimi yapıyor. Kılıç, AA muhabirine yaptığı...

SİVAS (AA) - Suşehri ilçesinde orman mühendisi Hakan Kılıç, evinin bodrumunda istiridye mantarı üretimi yapıyor. 

Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yanlızbağlar Mahallesi'ndeki evinin bodrum katında yaklaşık 1 ay önce mantar üretmeye başladığını ve ilk mahsulleri aldığını söyledi. Diğer türlere göre istiridye mantarının daha lezzetli ve vitaminli olduğunu ifade eden Kılıç, Artvin'de üniversite okuduğu dönemde Orman İşletme Müdüründen mantar üretimi konusunda bilgi aldığını aktardı. 

Bu bilgiler sayesinde mantar üretimine başladığını dile getiren Kılıç, "İstiridye mantarı, doğadan alınmış kültür edilerek üretimi yapılan bir mantardır. Tadı diğer mantarlara göre farklıdır. Halk arasında kuzu eti diye tabir edilen mantar istiridye mantarıdır. Bu mantar kalp basıncını dengeliyor, yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyonunu düşürüyor. İçerisinde B1 ve B2 vitaminleri bulunduruyor" dedi. 

Kılıç, ürettiği mantarları ilçe pazarının yanı sıra kentte de bazı iş yerlerinde sattığı ifade ederek, "Pazar konusunda geniş bir kitleye hitap edemiyoruz. Suşehri ilçesindeki pazarda kendim satıyorum, manavlara veriyorum. İstiridye mantarının kilosunu tanıtım amaçlı olarak 6 liradan satıyorum" diye konuştu. 

 


  ETİKETLER:

  Artvin

  ,

  Bodrum

  ,

  Pazar

  ,

  Kalp

  ,

  ilçe

  ,

  orman

  ,

  ,

  kültür