Pir Sultan Abdal 26. Geleneksel Kültür Etkinlikleri

Pir Sultan Abdal 26. Geleneksel Kültür Etkinlikleri
Pir Sultan Abdal 26. Geleneksel Kültür Etkinlikleri
- Halk ozanı Pir Sultan Abdal, Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde düzenlenen etkinliklerle anılıyor

SİVAS (AA) - Halk ozanı Pir Sultan Abdal, doğum yeri olan Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Banaz köyü Topuzlu Baba Şenlik Alanı'nda düzenlenen "Pir Sultan Abdal 26. Geleneksel Kültür Etkinlikleri", 2 Temmuz 1993'teki Sivas olaylarında hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, burada yaptığı konuşmada, "Madımak Olayı"nın üzerinden 22 yıl geçtiğini hatırlatarak, "22 yıl önce Sivas'ta ve Sivas'ın üzerinde bir oyun yazıldı. Maalesef bu oyunun yazarı hala ortaya çıkarılmadı, senaristi hala ortaya çıkarılmadı, yapımcısı hala ortada yok, başrol oyucuları hala ortada yok ama figüranlar içeriye atıldı" diye konuştu. 

"Bu utançla 22 yıldır yüzleşemedik. Devlet olarak bu utançla yüzleşelim" diyen Akyıldız, şunları kaydetti:

"Bu utancın üzerinden geçen 22 yılda hala devletimiz katliamda yaşamını kaybeden canlarımızın ailelerinden özür dilemedi. Biz 22 yıldır her fırsatta söyledik. Devlet olarak insanların, inancıyla, ibadetiyle, düşüncesiyle ayrım yapmadan herkesi kucaklamak zorundayız. Anayasamızın 10. maddesinde, insanlarımızın hiç bir şekilde ayrıma tabi tutulmayacağı çok net bir şekilde yazılı olmasına rağmen biz bugün hala temel yurttaşlık sıkıntısını yaşamaya devam ediyoruz."

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan da demokratik bir cumhuriyetin inşasında Alevilerin emeğinin çok olduğunu söyledi.

Cumhuriyete destek veren Alevilerin cumhuriyetten bu ilgiyi göremediğini savunan Doğan, "Eşit yurttaşlık haklarına kavuşana kadar, bu ülke  demokratik bir cumhuriyete ulaşana kadar siz Aleviler, bizler, yol bilenlerimiz, dedelerimiz burada bu cumhuriyetin demokratikleşmesine kadar Aleviler olarak mücadele edeceğiz. Cemevleri bizim ibadethanelerimizdir. Cemevlerinin ibadethaneler olup olmadığına kimse karışamaz. Cemevleri bizim ibadethanemizdir ve de böyle kalacak" diye konuştu.   

Bazı sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, semah gösterileri sunuldu. 

Etkinlikler, yarın sona erecek.