Sarıkamış şehitleri anılıyor

Sarıkamış şehitleri anılıyor
Sarıkamış şehitleri anılıyor
- Sivas'ta yürüyüş düzenlendi

SİVAS (AA) - Sivas'ta, Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı dolayısıyla anma yürüyüşü düzenlendi.

Sporcular ve yaklaşık 50 askerin katılımıyla Sivas Polis Meslek Yüksekokulu önünde başlayan yürüyüş, Kardeşler Kent Ormanı'nda sona erdi. Yürüyüşe katılan Sivas Valisi Alim Barut, yaptığı açıklamada, tarihte sevinilecek, övünülecek ve gurur duyulacak sayfalar olduğunu söyledi. 

Bunun yanında hüzün dolu sayfaların da olduğunu ifade eden Barut, "Bunlardan birisi de Sarıkamış'ta binlerce askerin bir kurşun atmadan kara, soğuğa ve buza yenilmesidir" dedi.

Barut, bugün  Gençlik ve Spor Bakanlığınca tüm illerde yürüyüş düzenlendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Etkinliğimizi, onların anısına aynı şekilde dağa yürümek şeklinde yapıyoruz. Aynı etkinliği şehir merkezinde de yapabiliriz ama onlar gibi bir anlamda üşüyerek, tarihimizin bu hüzünlü sayfasını yeni nesillere aktarıp ibret alınmasını sağlamak ve tekerrürüne engel olmayı amaçlıyoruz. Sarıkamış'ta, İstiklal Harbi'nde, Kurtuluş Savaşı'nda şehit olan vatan evlatlarına Allah'tan rahmet diliyorum. Gençlerimiz tarihi mutlaka incelesin."

Yürüyüşe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır,  Belediye Başkanı Sami Aydın , Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Okçin Akşit, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç ile Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği, Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü ve Gençlik Merkezi yetkilileri katıldı.