"Şehir Kimliği Çalıştayı"

"Şehir Kimliği Çalıştayı"
"Şehir Kimliği Çalıştayı"
- Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:(2) -"(İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri) Dünyada kimsenin sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bu bir medeniyetsizlik, bu zulüm medeniyeti"

SİVAS (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İsrail 'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin, "Dünyada kimsenin sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bu bir medeniyetsizlik, bu zulüm medeniyeti" dedi.

Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Şehir Kimliği Çalıştayı"nda, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

"Dünyadaki bu zalim medeniyetle, bu insanlık dışı medeniyetle, insanların hiçbir kutsalına önem vermeyen bu halle... Bu dünyanın böyle gitmemesi lazım" diyen Güllüce, şöyle devam etti:

"Binlerce yıllık insan ruhunun oluşturduğu kutsallar var. Hangi dinden olursa olsun, yaşlıya, çocuğa, kadına, mabede dokunmaz. Savaş yapar, işgal eder ama bunlar insanoğlunun kendi kendine oluşturduğu bir manzumedir. Böyle bir şey var mı? Bütün dünyanın gözünün önünde, Müslüman 1,5 milyar insanın, bir ilin 1 milyon 700 milyon Müslüman'ın gözünün içine baka baka ayakkabılarıyla girmesi de yetmiyor, özellikle zulmetmek için içeride bombalar patlatıyor. Nereye? Müslümanlar için en kutsal olan yere. Dünyada kimsenin sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor. Bu bir medeniyetsizlik, bu zulüm medeniyeti. Peki yüzde 92'sinin Narsist olduğu bir Amerikan toplumunu düşünün. Kendileri söylüyor, kendi kitaplarında söylüyorlar. 'Benden başka hiçbir şey tanımam' diyor. 'Devlet, insan, bayrak, millet, vatan tanımam. Bir tek kendimi bilirim' diyen bir insan tipi düşünün. Bu insan ne yapmaz? Bu insan Mescid-i Aksa'nın çiğnenmesine 'hayır' demez, bu insan Bağdat'ta binlerce kadına tecavüz edilmesine hayır demez, bu insan Ortadoğu 'nun kan gölüne haline çevrilmesine 'hayır' demez."

Türkiye 'nin kendine has ve güçlü bir medeniyet tasavvuru oluşturması gerektiğini dile getiren Güllüce, 2023'ün Türkiyesine uygun şehirler oluşturulmasının da önemine vurgu yaptı.

 Güllüce, dünyanın 16. ekonomisine sahip olan Türkiye'ye çöküntülerin ve gecekonduların yakışmadığını da sözlerine ekledi.

(bitti)