Sivas Açık Cezaevinde tekstil atölyesi açıldı

Sivas Açık Cezaevinde tekstil atölyesi açıldı
Sivas Açık Cezaevinde tekstil atölyesi açıldı
- Atölyede 35 kadın mahkum çalışacak

SİVAS (AA) - Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumunda tekstil atölyesi açıldı.

Açılışa katılan Vali Alim Barut, yaptığı konuşmada, bu atölyenin kamu-özel sektör birliğinin güzel bir yansıması olduğunu belirterek, "Bu faaliyetler sayesinde insanımız dışlanmadan, birbirine yabancılaşmadan toplumun her kesimi birbiriyle kaynaşıyor. Bu faaliyetlerde katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel faaliyetler oldukça buraya olan ihtiyacın da azalacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın da mahkumların cezaevinde kendilerini geliştirmesi ve meslek edinmesi açısından bu tür atölyelerin önemli olduğunu belirtti.

Bu tür yerlerde en önemli problemin zaman olduğunu dile getiren Aydın, "Mahkumların özgürlüğüne kavuştuğu zaman 'ben ne yapacağım' derdi olmaz, elinde bir mesleği olur. Yeniden suça yönelmez, tam tersi üreten, pazarlayan, pazarladığını da hem aile hem de ülke ekonomisine sunan bireyler olur. Bu bakımdan bu proje son derece önemli" ifadesini kullandı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal ise bu projeyle tekstil atölyesinde çalışan kadınların hem meslek öğrenmesinin hem de aile bütçesine katkı sağlamasının amaçlandığını belirterek, "İnsan, ürettiği zaman hayata daha olumlu bakıyor" dedi.

Konuşmaların ardından, kurdele kesilerek atölyenin açılışı gerçekleştirildi. Vali Barut ve beraberindeki protokol üyeleri, atölyeyi gezerek kadın mahkumlarla bir süre sohbet etti.

Kamu ve özel sektör iş birliğinde açılan atölyede, kentte faaliyet gösteren bir firmaya sipariş üzerine tekstil ürünleri dikilecek. Atölyede 35 kadın mahkum çalışacak.