Sivas Belediyesi, film okuma dersleri başlattı

Sivas Belediyesi, film okuma dersleri başlattı
Sivas Belediyesi, film okuma dersleri başlattı
SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce film okuma dersleri başlatıldı.Sivas Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre,...

SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce film okuma dersleri başlatıldı.

Sivas Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, dersler Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde cep sinemalarında verilecek. Bu kapsamda film analizleri yapılacak.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Dağüstü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "2015-2016 eğitim öğretim yılında yaptığımız çalışmaları daha da geliştirerek farklı toplum kesimlerine, farklı etkinliklerde bulunulacak bir çalışma içerisindeyiz. Geçen yıl başlattığımız sinema kulübü çalışmalarını film okuma adı altında başlattık" ifadesini kullandı.

Bu programda her hafta birkaç filmin katılımcılar tarafından bir eğitmen denetiminde tahlillerinin yapılacağını ve farklı bakış açılarıyla yorumlanacağını aktaran Dağüstü, "Bu programı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi bünyesinde bulunan cep sinemalarımızda gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet Üniversitesi'nde görev yapan Emre Kara gözetiminde yapılacak sinema okumalarına filme merakı olan vatandaşlarımızın www.sivas.bel.tr adresinden film okuma programına müracaatlarını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Emre Kara da film okuma programında okutulacak filmler hakkında bilgi vererek, "Film analizleri programlarına geçen yıl başlamıştık. Geçen yıl farklı ülkelerden, farklı bölgelerden daha genel filmleri analiz etmiştik. Bu yıl analiz edeceğimiz filmler daha tematik olacak. Temamız sinemada manevi ve varoluşsal eğilimler olacak" ifadelerini kullandı.