"Sivas Kariyer Günleri" programı

"Sivas Kariyer Günleri" programı
"Sivas Kariyer Günleri" programı
SİVAS (AA) - Sivas Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü tarafından "Sivas Kariyer Günleri" adlı program düzenlendi.Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ)...

SİVAS (AA) - Sivas Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü tarafından "Sivas Kariyer Günleri" adlı program düzenlendi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda firma sahipleri ve öğrenciler bir araya geldi.

Vali Alim Barut, programda yaptığı konuşmada, bu tür programların önemli olduğunu söyledi. Girişimci ve kendi işini kuran insanların yetiştirilmesi gerektiğini belirten Barut, "Ferdi müteşebbisleri desteklemek ve ferdi müteşebbislerin çıkmasını sağlamak ve onların ortaya getireceği istihdamla ekonomiyi güçlendirmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.

Kariyer Günleri programının buna vesile olacağını dile getiren Barut, bu programları organize eden ve destekleyenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise Sivas'ta şehir kültürünün güçlü olduğunu ve karamsarlığa kapılmadan çalışmak gerektiğini belirtti. Gençlere karamsarlığa düşmeden çalışmalarını tavsiye eden ve çalışan insana her yerde iş olduğunu vurgulayan Aydın, üniversite döneminde kendilerini iyi yetiştirmelerini önererek, "Diploma almak önemli değil, asıl önemli olan donanımlı olarak diploma almış olmak" dedi. 

CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık da İŞKUR'un yapacağı proje ve çalışmalarda her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti. İŞKUR'un insanların iş arama çalışmalarında onlara yardımcı olduğunu aktaran Kocacık, bu tür etkinliklerin öğrencilere de yol gösterici olduğunu ifade etti.

İŞKUR İl Müdürü Nurettin Köksal ise 2014 yılında başlayan toplum yararına projeyle kentte 2 bin 100 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi. Sivas'ın en çok işçi çalıştıran kurumu olarak birinci sırada yer aldıklarını dile getiren Köksal, "20 milyon lira gibi bir rakamı Sivas ekonomisine kazandırıyoruz. 6 aylık toplum yararına proje çalışmasını önümüzdeki hafta başlatıyoruz. 3 bin kişiyi istihdam edeceğiz, bu sayı artabilir" diye konuştu.

Programın sonunda Vali Barut ve beraberindekiler firmaların açmış olduğu stantları gezdi.