Sivas merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Sivas merkezli FETÖ/PDY operasyonu
Sivas merkezli FETÖ/PDY operasyonu
- Operasyon kapsamında aranan ve gözaltına alınan zanlıların kurdukları şirketlerin hisselerinin asgari ücretle çalışan işçilerin üzerinde olduğu belirlendi

SİVAS (AA) - Sivas merkezli 4 ilde düzenlenen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonunda gözaltına alınan ve aranan zanlıların, milyon lirayla ifade edilen şirket hisselerini, haberleri olmadan asgari ücretle çalışan bazı işçilerin üzerine yaptıkları ve paravan şirketler kurdukları belirlendi.

Alınan bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyon kapsamında gözaltına alınan 17 şüpheli, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen bir dernek başkanı Z.B, dershane ve okul kurucusu S.D. ile şirket yöneticisi M.Ş'nin yurt dışına kaçtığı belirlendi.

Bu arada gözaltına alınan ve aranan zanlıların, milyon lirayla ifade edilen şirketlerin hisselerini, haberleri olmadan asgari ücretle çalışan bazı işçilerin üzerine yaptığı, paravan şirketler kurduğu tespit edildi.

"Hayırsever vatandaşların dini duygularının istismar edilerek arsalarının paralel yapıya kazandırılması, imam hatiplere tahsis edilmiş arsa ve okulların kumpas yoluyla FETÖ/PDY yapılanmasındaki kuruluşlara tahsis edilmesi" iddiaları üzerine Sivas merkezli Ankara, İstanbul ve Erzincan'da önceki gün düzenlenen operasyonda ilk etapta 12 kişi gözaltına alınmış, daha sonra bu sayı 17'ye çıkmıştı.

Operasyon kapsamında çok sayıda kişinin de ifadesine başvurulmuştu.