Sivas merkezli "paralel yapı" operasyonu

Sivas merkezli "paralel yapı" operasyonu
Sivas merkezli "paralel yapı" operasyonu
- Mahkemeye sevk edilen 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S. tutuklandı - Operasyon kapsamında tutuklanan polis sayısı 3'e yükseldi

SİVAS (AA) - Usulsüz dinlemelere ilişkin emniyetteki "paralel yapı" iddialarına yönelik Sivas merkezli 18 ilde düzenlenen operasyon kapsamında, 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ömer S. tutuklandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından  sabah saatlerinde adliyeye getirilen ve savcılıktaki sorgusu sonrası mahkemeye sevk edilen Ömer S'nin tutuklanmasına karar verildi.

Operasyon kapsamında tutuklanan polis sayısı 3'e yükseldi. 

 

- Sivas merkezli "paralel yapı" operasyonu

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, " suç işlemek için örgüt kurma ve bu örgüte üye olma", " resmi belgenin düzenlenmesinde sahtecilik yapma", "kişiler arasındaki konuşmaların ve iletişimin hukuka aykırı olarak dinlenmesi ve kayda alınması" ve "kamuya ait araç ve gereçlerin suçta kullanılması" suçlarından 38 polis hakkında soruşturma başlatmıştı.

 

Soruşturma çerçevesinde, Sivas merkezli 18 ilde 13 Mart Cuma günü düzenlenen operasyonda, hakkında yakalama kararı çıkarılan 12 polisten 10'u ilk gün gözaltına alınmış, 26 emniyet mensubu ise ifadeye çağrılmıştı. Aranan 2 polisten komiser U.D. önceki gün teslim olmuş, bir dönem Sivas Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü görevini yürüten Ömer S. ise teslim olmak için geldiği Sivas'ta yemek yediği lokantada polis ekiplerince dün gözaltına alınmıştı.

 

- Polislerden 2'si dün tutuklanmıştı

Savcılığa dün sevk edilen polislerden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Abdullah S. ve polis memuru Hasan G. tutuklanmış, Sivas Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü F.A, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ş.P, başkomiser C.K. ve komiser M.A. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Adli kontrol kapsamında şüphelilere yurtdışına çıkış yasağı konulmuştu. Şüpheli polislerden M.T. emniyetteki, H.D, Ö.Y. ve R.Ö. ile komiser U.D. savcılıktaki işlemlerinin ardından salıverilmişti.