Sivaslı başarılı sporcular tanıtıldı

Sivaslı başarılı sporcular tanıtıldı
Sivaslı başarılı sporcular tanıtıldı
SİVAS (AA) - Türk Hava Kurumu (THK) Genel Merkezi tarafından Ankara'da düzenlenen ve 19 takım 197 sporcunun katıldığı "Türkiye Milli Model Uçak...

SİVAS (AA) - Türk Hava Kurumu (THK) Genel Merkezi tarafından Ankara'da düzenlenen ve 19 takım 197 sporcunun katıldığı " Türkiye Milli Model Uçak Serbest Uçuş Şampiyonası"nda başarı elde eden Sivaslı sporcular için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Kentteki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısına, Gençlik ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç, Türk Hava Kurumu Sivas Şubesi Başkan Vekili Bahattin Eren, Türk Hava Kurumu Sivas Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Hidayet Çolakoğlu ve Atilla Özmen ile şampiyonada görev alan hocalar ve sporcular katıldı.

Törende konuşan Türk Hava Kurumu Sivas Şubesi Başkan Vekili Eren, Türk Hava Kurumu hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasi önemini anlatmak havacılığın gelişimini sağlamak için gerekli araç ve gereci hazırlamak, personel yetiştirmek için uçan bir Türk gençliği yaratmak için 16 Şubat 1925'te ülkemizin kurtarıcısı askeri, siyasi dehasının yanında sosyal, kültürel ve ekonomik dehanın da gereği olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 'ün emriyle kurulmuş Türk Hava Kurumu bugünki toplantımızın ana konusudur. THK 23 Nisan 1926 yılında Türk havacılığının gereksinimi olan teknik personelin eğitilmesi için eğitim okulu, aynı yıl içerisinde bir de uçak fabrikası kurmuştur. Türk Hava Kurumu uzun süren Kurutuluş Savaşı'ndan yeni çıkış yorgun ve yoksul Türk halkının maddi ve manevi desteği ile ilk 10 yıl içerisinde 351 uçak satın alarak Türk Silahlı Kuvvetlilerine bağışlamıştır."

Eren, şampiyonada başarı gösteren sporculara teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından Türk Hava Kurumu Sivas Şubesi'ne destek verenlere plaket takdim edildi.

Şampiyonaya Sivas'tan 18 sporcu ve 4 eğitmen katıldı. Sporcular 8 kupa ve 18 madalyayla şampiyonayı tamamladı.