Sivas'ta 11. Birlik Aşuresi

Sivas'ta 11. Birlik Aşuresi
Sivas'ta 11. Birlik Aşuresi
- Aşure almak isteyen vatandaşlar, zaman zaman izdihama neden oldu

SİVAS (AA) - Sivas'ta düzenlenen 11. Birlik Aşuresi'nde, aşure almak isteyen vatandaşlar  zaman zaman izdihama neden oldu.

Sivas'ta sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla "Gel birlik kavline girelim kardeş" sloganıyla düzenlenen 11. Birlik Aşuresi için Kongre Müzesi Bahçesi'nde tören düzenlendi.

Sivas Valisi Alim Barut, törende yaptığı konuşmada, göreve başladığı 9 aylık dönem içerisinde bugünkü manzaradan aldığı hazzı hemen hemen hiç almadığını belirterek, "Birlik ve beraberliğin olduğu yerde huzur, refah, geleceğe birlikte bakmak vardır. Bu manzara beni bu şekilde güzel duygulara itti" dedi.

Muharrem ayında birlik ve kardeşliğin zirveye ulaştığını dile getiren Barut, aşurenin eşe dosta ikram edilerek sevgi bağlarının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Herkese iyilik yapmanın gayretine girilmesi gerektiğini dile getiren Barut, "Aşure gününden ziyadesiyle ders almalıyız ki bir daha Kerbela'daki istenmeyen durumlar yaşanmasın, beraberliğimize leke sürülmesin" dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın da acıların tekrarlanmaması için muharrem ayından ders alınması gerektiğini vurguladı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ise aşure gününün dostluk, kardeşlik, sevgi, barış, birlik ve beraberlik günü olmasını temenni etti.

Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Akyıldız da muharremin matem ayı olduğunu dile getirerek, yetimlerin, yoksulların, öksüzlerin bu ayda doyurulduğunu ifade etti.

Sema gösterisi ve duanın ardından 10 bin kişilik aşure dağıtıldı.

Aşureden almak isteyen vatandaşlar, zaman zaman izdihama neden oldu. Aşure dağıtımında zor anlar yaşayan görevliler, vatandaşları sık sık uyardı.