Sivas'ta 308 damızlık koç dağıtıldı

Sivas'ta 308 damızlık koç dağıtıldı
Sivas'ta 308 damızlık koç dağıtıldı
SİVAS (AA) - Sivas'ta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce küçükbaş hayvan üreticilerine 308...

SİVAS (AA) - Sivas'ta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce küçükbaş hayvan üreticilerine 308 damızlık koç dağıtıldı.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ağıllarının önünde düzenlenen dağıtım töreninde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 80, Sivas Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince 228 olmak üzere, 308 damızlık koç kurayla üreticilere dağıtıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Aslan, törende yaptığı konuşmada, "Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında bu dağıtımın yapıldığını söyledi.

Aslan, "Bu projeyle akrabalı yetiştirmenin önlenmesi ve kan değişiminin sağlanarak sürü genetik ve verim değerlerinin, halk elinde ıslah projesi sürülerinin değerlerine yaklaşması hedeflenmektedir. İlk olarak 2014 yılında uygulanan projede ülkemizin ilk sertifikalı koç adayları dağıtıldı. Dağıtılan koç adaylarımızın üreticilerimize ve ilimiz hayvancılığına büyük katkı sağlanmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Behiç Coşkun ise proje hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Sivas Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin damızlık koç ve keçi yetiştirme çalışmalarına, Cumhuriyet Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi destek veriyor. Yürütülen çalışma kapsamında, bölgedeki koyun yetiştiricileriyle irtibata geçilerek damızlık özelliği taşıyan erkek kuzular alınıp koç bankasına getiriliyor. Burada üniversitelerimiz gözetiminde kontrolleri yapılıyor ve vücut ölçüleri alınarak kuzulara sertifika çıkartıyoruz. Son olarak aldığımız koç adaylarını tekrar koyun yetiştiricilerine dağıtıyoruz."

Projenin süreceğini aktaran Coşkun, yetiştiricilerin aldıkları koç adaylarını 3 yıl süreyle kullanma mecburiyetinin olduğunu, bu kurala uymayan yetiştiricilere kanuni işlemlerin yapılacağını ifade etti.