Sivas'ta "Alo Fetva" hattına gelen ilginç sorular

Sivas'ta "Alo Fetva" hattına gelen ilginç sorular
Sivas'ta "Alo Fetva" hattına gelen ilginç sorular
- Sivas'ta, ramazan ayı dolayısıyla günde yaklaşık 400 kişinin aradığı Alo Fetva Hattı'nda yoğunluk yaşanıyor - Hattı arayanlardan, "Kaleme Kur'an-ı Kerim okutursak hatim sevabı alır mıyız?", "Ezanı yanlışlıkla erken okuyan müezzinin cezasını niye biz çekiyoruz?", "Pirincim kurtlandı atsam israf olur mu?" gibi ilginç sorular geliyor

SİVAS (AA) - CÜNEYT ÇELİK - Sivas'ta, ramazan ayında Alo Fetva Hattı'na yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, din görevlilerine, "Kaleme Kur'an-ı Kerim okutursak hatim sevabı alır mıyız?", "Ezanı yanlışlıkla erken okuyan müezzinin cezasını niye biz çekiyoruz?", "Pirincim kurtlandı atsam israf olur mu?" gibi birbirinden ilginç sorular yöneltiyor.

Sivas İl Müftülüğü tarafından oluşturulan ve 2'si  kadın 3 vaizin görev yaptığı Alo Fetva Hattı, ramazan dolayısıyla her gün saat 09.00-23.00 arasında vatandaşların sorularını yanıtlıyor. Vatandaşlarla ilginç diyalogların yaşandığı hatta görevli vaizler, ramazan boyunca günlük ortalama 400 çağrıyı yanıtlıyor.

Genellikle oruçla ilgili sorular yönelten vatandaşlar, zekat, fitre, kefaret ve diğer dini konularda da bilgi almak için Alo Fetva Hattı'na başvuruyor.

Sivas Müftülüğü Başvaizi Saffet Bölükbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayı dolayısıyla çok yoğun şekilde sorular geldiğini söyledi.

Sahura kalkan ve gün içerisinde karın ağrısı çeken bir vatandaşın kendilerini arayarak, "Karnım ağrıyor orucu bozsam kaza mı kefaret mi gerekir" diye sorduğunu anlatan Bölükbaşı, bu kişiye orucunu bozması durumunda kaza yapması gerektiğini söylediklerini ifade etti.

- "Müezzine neden ceza yok?"

Bölükbaşı, Alo Fetva Hattı'na çok farklı içeriklerde birbirinden ilginç sorular geldiğini ancak hepsini paylaşamadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Geçenlerde bir vatandaşımız, 'İftar vaktinde ezan erken okundu. Ezanı yanlışlıkla erken okuyan müezzinin cezasını niye biz çekiyoruz? Herkes orucunu kaza ediyor, müezzine niye ceza yok?' şeklinde soru yöneltti. Biz de şöyle cevap verdik; 'Evet müezzinin cezası, sorumsuzluğu, dikkatsizliği olabilir ama bir taraftan da vatandaşımızın zamana dikkat etmesi gerekiyor. Yani uyanık olması, bilinçli olması gerekiyor. Verilen fetvada, o bölgede orucu erken açan vatandaşlarımızın ramazandan sonra orucu kaza etmeleri gerektiği belirtiliyor. Yine zekatla ilgili ilginç sorular geliyor. 'Kaynanaya, damada zekat verilebilir mi?', 'Üvey evlada, anneye ve babaya zekat verilir mi?' ' Kredi kartıyla zekat verebilir miyiz? gibi sorular geliyor."

Teknolojinin gelişmesiyle Kuran-ı Kerim okuyan hafız kalemlerin çıktığını ve bu kalemlerle ilgili de soruların geldiğini anlatan Bölükbaşı, "Kuran okuyan kalemler icat edildi. Kalemi harflerin üzerine tuttuğunuz zaman ayeti okuyor. Bunlar daha çok öğrenme amaçlı. Vatandaşlardan bazıları, "Kaleme Kur'an-ı Kerim okutursak hatim sevabı alır mıyız? diye sordu. Biz de onun daha çok öğrenmede kullanılabilecek bir alet olduğunu söyledik. Mümkünse kalemle baştan sona harfleri atlamadan okursak hatim yapabiliriz. Kalemin değil, bizim yaptığımız hatim geçerli" diye konuştu.

Bölükbaşı, "Pirincim kurtlandı atsam israf olur mu?", "Temizlik hastasıyım elimi tuz ruhuyla yıkıyorum, bu vesveseden nasıl kurtulurum?", "Acilde çalışıyorum, hastaların türlü halleriyle karşı karşıya kalıyorum. Oruç tutmakta zorlanıyorum, daha kısa günlerde tutsam olur mu?", "Göz damlası orucu bozar mı?", "Sakız çiğnemek orucu bozar mı?", "Buhar orucu bozar mı?", "İnşaatta çalışıyorum, havalar çok sıcak oruç tutmasam olur mu?" şeklinde de sorular geldiğini sözlerine ekledi.