Sivas'ta "Beslenme Dostu Okullar" projesi

Sivas'ta "Beslenme Dostu Okullar" projesi
Sivas'ta "Beslenme Dostu Okullar" projesi
- Proje kapsamında 10 okul yöneticisine sertifika verildi

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Beslenme Dostu Okullar" adlı  proje kapsamında sertifika töreni yapıldı.

Vali Alim Barut, Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, çocukların sağlıklı yetişmesi için beslenmenin her dönemde önemli olduğunu belirtti.

Okul çağında sağlıklı beslenmeyi teşvik edici uygulamaların sağlıklı hayat alışkanlığı kazanmada temel rol oynadığını aktaran Barut, obezitenin de gün geçtikçe arttığını ve önemli bir halk sağlığı problemi haline geldiğini söyledi.

Barut, "Projeyle, sağlıklı beslenme, hareketli hayat koşullarının teşvik edilmesi, duyarlılığın artırılması, obezitenin önlenmesi ve bu amaçla yeni yapılan uygulanmaların desteklenmesiyle okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. 2015 itibariyle 25 okulumuz beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanmıştır. Diğer okullarımızın da bu konuda duyarlı olması temennimizdir" diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam ise projeyle okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusunda duyarlılığın artırılması, bu konularda yapılan iyi uygulamanın desteklenmesiyle okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.

Sivas'ta bu zamana kadar 15 okulun sertifika kazanmaya hak kazandığını aktaran Sağlam, "Konuyla ilgi Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortak çalışma yürütülmekte olup hedefimiz ilimizde sertifika alan okul sayısını artırmak ve uygulamayı tüm okullarımıza yaymaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Koçoğlu, obezite ve korunma yollarıyla ilgili sunum yaptı.

Programın sonunda 10 okul yöneticisine sertifikaları verildi.