Sivas'ta Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi başlatıldı

Sivas'ta Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi başlatıldı
Sivas'ta Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi başlatıldı
- İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerince, proje kapsamında düğünlerde havaya ateş edilmesini önleyici çalışmalar yürütüldü

SİVAS (AA) - Sivas'ta düğünlerde havaya ateş edilmesini önlemek amacıyla Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi başlatıldı.

Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Emniyet Müdürlüğü  Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, görev yaptıkları bölgelerde suçu önleme stratejileri ve projeleri geliştiriyor.

Düğünlerde ve açık hava faaliyetlerinde silah , patlayıcı madde kullanılması ve konvoy yapılması esnasında suç ve kabahatlerin işlenmesiyle, hem vatandaşların huzurunun bozulmaması, hem de ölüm ve yaralanmalara sebebiyet verilmemesi için Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi hayata geçirildi.

Bu kapsamda özellikle açık hava düğünleri yapılabilecek 21 mahallenin muhtarıyla görüşüldü, 3 ayrı bölgede toplantı düzenlendi. Muhtarlar konuyla ilgili bilgilendirildi, 26 çiçekçi, fotoğrafçı ve av bayisiyle görüşüldü, 3 esnaf toplantısı tertiplendi.

Belediyenin nikah görevlileriyle görüşüldü.

- Cuma vaazında bilgilendirme yapıldı

Cuma vaazında halka gerekli bilgilendirme yapıldı.

Düğünlere gidildi. Buralarda silah ve patlayıcı madde kullanılması, çevreye rahatsızlık verilmesi ve havai fişek atılmasının vatandaşlarda korku, kaygı ve tedirginliğe neden olduğu belirtildi. Konvoy yapılması esnasında suç ve kabahat fiilinin işlenmesi durumunda çeşitli yaptırımların uygulanacağı kaydedildi. Halay Çekelim Ağıt Yakmayalım Projesi'nin broşürü dağıtıldı.