Sivas'ta halk otobüsü şoförlerine "ceza" iddiası

Sivas'ta halk otobüsü şoförlerine "ceza" iddiası
Sivas'ta halk otobüsü şoförlerine "ceza" iddiası
- Belediye Başkanı Aydın: "22 şoföre ceza vermiş değiliz"

SİVAS (AA) - Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, pazar günü şehit Muhammed Onur Demir'in cenaze töreni için vatandaşları ücretsiz taşıdıkları gerekçesiyle halk otobüsü şoförlerine ceza verildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, bazı şoförlerin görevlendirmenin dışına çıktığını ve vatandaşı mağdur ettiğini öne sürerek, "22 şoföre ceza vermiş değiliz. Şehit cenazesine katıldığını iddia eden şoförlerin nerede olduğu da tam tespit edilememiştir. Şehit cenazesine katılmak istediğini iddia edenler, otobüsleri hattan çekerek onlarca vatandaşın şehit cenazesine katılmasını engellemişlerdir" ifadesini kullandı.

Hangi şartlarda olursa olsun toplumun güvenliğinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

"Herkesin bir görevi var. Maalesef o arkadaşlarımız görevlerini yerine getirmemişlerdir. Şehidimizin cenazesinden önce orada ihtiyaç duyulan araçları zaten görevlendirdik. Onun dışında diğer araçların görevlerinin başında olması gerekiyordu. Çünkü şehrin farklı bölgelerinde yaşayan insanlarımızın hastaneye gitme, şehidimizin cenazesine katılma veya farklı nedenlerle ulaşım hakkını kesinlikle muhafaza etmemiz gerekiyordu. Bu arkadaşlarımızın bir kısmının cenazeye katılıp katılmadıklarını bilmiyorum ama görevlerini terk ederek şehrin muhtelif yerlerinden cenazeye katılacak veya farklı yerlere gidecek vatandaşlarımızın ulaşım haklarını maalesef ellerinden almışlardır."

Aydın, bu durumun bir disiplinsizlik olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Nasıl ki nöbet tutan bir asker hiçbir şekilde görev yerini terk edemiyorsa kamuda hizmet yapanlar için de bu böyledir. Şehidimizin emniyet camiasından olması dolayısıyla emniyette görevli arkadaşlarımız nasıl görevlerini terk etmiyorsa toplu taşıma araçlarını kullanan arkadaşlarımızın da bu bilinçte olması gerekirdi. Maalesef bu tür hassas dönemleri istismar eden kişiler ve kesimler oluyor. Bunlara prim vermemek lazım. Bu süreçleri yaşarken hepimizin, ülkenin birlik ve beraberliği, kardeşliği için mücadele etmesi lazım."

Sivas Belediyesi ile Sivas Özel Halk Otobüsleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, pazar günü şehit Muhammed Onur Demir'in cenaze töreni için vatandaşları ücretsiz taşıdıkları gerekçesiyle 22 halk otobüsü şoförüne "10'ar gün araç kullanmama cezası" verildiği yönünde bazı medya kuruluşlarında yer alan haberleri yalanlamıştı.