Sivas'ta kaçak turlarla mücadele çalışmaları

Sivas'ta kaçak turlarla mücadele çalışmaları
Sivas'ta kaçak turlarla mücadele çalışmaları
SİVAS (AA) - İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas'ta turizmin geliştirilmesine ve kaçak gezi turlarının engellenmesine yönelik seyahat...

SİVAS (AA) - İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas'ta turizmin geliştirilmesine ve kaçak gezi turlarının engellenmesine yönelik seyahat acentası sahipleriyle istişare toplantısı yaptı.

Pürlü, Atatürk Kültür Merkezi Devlet Güzel Sanatları Galerisinde yapılan toplantıda, seyahat ecentaları, oteller ve turist rehberlerinin turizmin üç önemli ayağını oluşturduğunu söyledi.

Kaçak turların toplumun kanayan yarası olduğunu belirten Pürlü, turizm etkinliklerinin 1618 sayılı yasaya göre yapılması gerektiğini kaydetti.

Pürlü, kaçak turlara katılan vatandaşların hem canlarının tehlikede olduğunu hem araçlarında rehber bulunmayacağını hem de kazalara karşı sigorta korumasında olmayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Lütfen turizm etkinliği yapacak olan kurum kuruluş veya kişiler A gurubu bir seyahat acentasından hizmet alarak bu etkinlikleri yürütsünler. Bunu yapmadığımız takdirde kanunla kurulmuş seyahat acentalarımızı korumamış oluyoruz. Onlar bu alanda yatırım yapıyorlar. Hiçbir yatırımı olmayan devletimize bir kuruş vergi vermeyen kişi mahallede tur düzenleyerek artan parayı cebine indiriyor ve bize de kalitesiz bir gezi sunuyor. Vatandaşlarımız seyahat acentalarının dışında düzenlenen bir geziye katıldıklarında gerçekten mağdur oluyorlar. Bunun önlenmesine yönelik bir dizi çalışmalar yaptık, denetimler yaptık, tedbirler aldık, yazılar yazdık, kurumları ziyaret ettik. Bunun meyvelerini aldığımıza da inanıyorum."