Sivas'ta "Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi" düzenlendi

Sivas'ta "Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi" düzenlendi
Sivas'ta "Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi" düzenlendi
- AA Afrika ve Ortadoğu Haberleri Yayın Yönetmeni Kışlakçı: "Biz ırkçı, milliyetçi, renk ayrımı yapmadan, bu coğrafyada yaşayan bütün Müslümanlar, bütün dinler, bütün etnik yapılar, bütün mezhepler ortak hareket edip, bu coğrafyanın bir daha büyük acılar yaşamaması için buna engel olmalıyız"

SİVAS (AA) - Sivas'ta, Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneğince (Özgür-Der), Sivas Şubesince "Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi" düzenlendi.

Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde ikincisi düzenlenen geceye, Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı ve Akit Gazetesi Yazarı Kenan Alpay, Anadolu Ajansı (AA) Afrika ve Ortadoğu Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı ve Şair-Yazar Ali Değirmenci konuşmacı katıldı.

Alpay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin bu dönemde mazluma yardım eden bir ülke konumunda olduğunu söyledi. Dünyanın dört bir tarafında haksızlık olduğunu bunların da başında İslam coğrafyasının geldiğini belirten Alpay, "Suriye'de 100 binler katlediliyor, bu ölen insanların hesabını sormakla mükellefiz. Burada açık biçimde büyük bir zulüm ve haksızlık var" dedi.

Türkiye'nin kurulduğu günden bu yana muhacirler ülkesi olduğunu ve herkese kucak açtığını dile getiren Alpay, "Onun için bu ülkede sadece Türkler ve Kürtler yok. Biz mazlumun yanında, zalimin karşısındayız. Biz bir mazlum, mağdur ve muhacirin ihtiyacını giderdikçe, Rabbimiz de bizim ihtiyacımız giderecektir" diye konuştu.

Turan Kışlakçı ise İslam coğrafyasındaki insanların dost ve kardeş olduğunu, İslam'ın bütün insanları kardeş kıldığını aktardı. Muhacirlere, yetimlere, öksüzlere, mazlumlara sahip çıkmak gerektiğini vurgulayan Kışlakçı, şunları söyledi:

"Bu ümmetin Peygamberi muhacirdi, onun için muhacirine sahip çıkar, Müslüman olması şartı yoktur ama din kardeşimiz olursa aliyyül ala olur. Biz her yetime sahip çıkarız, çünkü bu dinin Peygamberi, Muhammed yetimdi. Her yetime sahip çıkarız ama yetimin Müslüman olması şartı yoktur. Bu din, bütün mazlumlara sahip çıkar. 100 yıl önce bu coğrafyayı böldüler parçaladılar. Bugün yeniden bu coğrafyanın haritalarını çizmek istiyorlar. Biz ırkçı, milliyetçi, renk ayrımı yapmadan, bu coğrafyada yaşayan bütün Müslümanlar, bütün dinler, bütün etnik yapılar, bütün mezhepler ortak hareket edip, bu coğrafyanın bir daha büyük acılar yaşamaması için buna engel olmalıyız. Bunun için milyonlara ihtiyaç yok, inanmış 100 kişiye ihtiyaç var sadece. İnanmış 100 kişi dünyanın kaderini değiştirebilir. Bize inanan 100 kişi yeter."

Gecenin sonunda Grup Yürüyüş, konser verdi.