Sivas'ta KBRN tatbikatı

Sivas'ta KBRN tatbikatı
Sivas'ta KBRN tatbikatı
- AFAD ekipleri terastan makara sitemiyle yaralı indirdi, itfaiye ekipleri söndürme çalışması yaptı

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, "Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN)" tatbikatı gerçekleştirildi.

Hastane binasında ve bahçesinde yapılan tatbikata, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri, Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli ile hastane çalışanları katıldı. 

Senaryo gereği, hastanede çıkan yangın ve ardından meydana gelen  patlama nedeniyle bölgeye ekipler sevk edildi. Alanda, biyolojik ve radyasyon tehlike nedeniyle koruma bantlarını oluşturan özel kıyafetli ekipler, kazazedeleri dekontaminasyon çadırına taşıdı. Çadırda, kimyasaldan temizlenen yaralılar, müşahede çadırına alındı. Yaralılar daha sonra ambulanslarla hastaneye sevk edildi. 

AFAD ekiplerinin terastan makara sitemiyle yaralı indirdiği tatbikatta, yoğun bakımdan bir yaralı tahliye edildi, itfaiye ekipleri söndürme çalışması yaptı. 

Tatbikat, AFAD ve UMKE ekiplerinin hastane binasında bayrak açmasıyla sona erdi.

CÜ Sağlık Hizmetler Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Gökçe, hastanede yılda bir kez yapılması zorunlu tatbikatı başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kimyasal ve biyolojik zehirlenmeler ile yaralanmaların üstesinden doğru şekilde gelebilmek için tatbikatın önemli olduğunu dile getiren Gökçe, emeği geçenlere teşekkür etti.

Sivas AFAD Müdahale Şube Müdürü Alparslan Güler de "Kimyasal ağırlıklı bir tatbikat oldu. Kimyasal bir sızıntıya nasıl müdahale edileceği, hastaların nasıl kurtarılacağıyla ilgili bir çalışma yaptık ve başarılı oldu" diye konuştu.