Sivas'ta kurban kesim yerleri belli oldu

Sivas'ta kurban kesim yerleri belli oldu
Sivas'ta kurban kesim yerleri belli oldu
SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi, Kurban Bayramı'na kısa bir süre, kurban kesim yerlerini belirledi.Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2015...

SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi, Kurban Bayramı'na kısa bir süre, kurban kesim yerlerini belirledi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2015 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu kararına göre, kurban kesim yerleri, Çayyurt Mahallesi'ndeki pazartesi pazarı, Yenişehir Mahallesi'ndeki pazar alanı, Orhangazi Mahallesi'ndeki perşembe pazarı, Şeyh Şamil Mahallesi'ndeki çarşamba pazarı, Yenidoğan Mahallesi'ndeki cumartesi pazarı alanı olarak belirlendi. 

Bu yerlerin dışında vatandaşlar, kendi bahçelerinde sağlık ve hijyenik koşullara uymak kaydıyla kurbanlarını kesebilecek. Cadde, yol ve kaldırımlarda kurban kesenlere ve kesim kurallarına uymayanlara ise, İçişleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediye ekipleri ortak çalışma yürüterek cezai işlem uygulayacak.

Komisyonun aldığı karar neticesinde kombinalar, kesim yerleri ve diğer serbest alanlarda büyükbaş hayvan kesim fiyatı 200 lira , küçükbaş hayvan kesim fiyatı 50 lira ve kasaplarda et çekme ücreti ise kilogram başına 75 kuruş olarak belirlendi. Hayvan pazarından şehir merkezine nakil ücreti 45 lira olurken daha uzak noktalara ise ücretler pazarlık usulü ile belirlenebilecek.