Sivas'ta lokantacılar sınavdan geçti

Sivas'ta lokantacılar sınavdan geçti
Sivas'ta lokantacılar sınavdan geçti
SİVAS (AA) - Sivas'ta, lokantalarda çalışan ve mesleğinde iki yılı dolduranlar yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuldu. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar...

SİVAS (AA) - Sivas'ta, lokantalarda çalışan ve mesleğinde iki yılı dolduranlar yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuldu. 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde yapılan yazılı açıklamaya göre, Lokantacılar ve Kebapçılar Odası ile Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından kalfalık sınavı yapıldı.

Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Nazmi Yiğit, Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yüksel Eğertaş'ın da yer aldığı komisyon huzurunda yapılan yazılı sınav sonrasında kentteki bir lokantada uygulamalı sınav düzenlendi. 

Mesleklerinde iki yılını dolduranlar için düzenlenen kalfalık sınavında, adaylar belge alabilmek için hünerlerini sergiledi.

Sınavlarda başarılı olanlara kalfalık belgesi verileceğini belirten Yiğit, lokantacılık mesleğinde eğitimin önemli olduğunu vurguladı.  

Sınava 40 kişinin katıldığını aktaran Yiğit, şunları kaydetti:

"Oda olarak restoranlarda çalışan kalfa adaylarımızı çok önemsiyoruz. İki yıllık bilgi ve tecrübenin ardından belirli bir sayıya ulaştığında sınav yaparak kalfalık belgesi veriyoruz. Kalfa adaylarımızın sınavlarını yaptık. Daha sonra ise 7 yılını dolduran ustalarımız için ustalık sınavını da yaparak başarılı olanlara ustalık belgesini vereceğiz. Yazılı sınavlarımızı tamamladıktan sonra kalfa adayları uygulamalı olarak yaptıkları yemek çeşitlerini sergiliyorlar. Komisyon olarak yapılan yemeğin sunumuna, lezzetine ve tadına bakıyoruz ve ona göre değerlendirme yapıyoruz. Yapmış olduğumuz sınavdan ve uygulamadan başarılı olanlara kalfalık belgesini vereceğiz. Desteklerinden dolayı komisyon üyelerine teşekkür ediyorum."


  ETİKETLER:

  Yemek

  ,

  belge

  ,

  eğitim

  ,

  esnaf