Sivas'ta otomobilin gölete düşmesi

Sivas'ta otomobilin gölete düşmesi
Sivas'ta otomobilin gölete düşmesi
- DSİ 19. Bölge Müdürlüğü: "İl Özel İdaresi tarafından, Bölge Müdürlüğümüze herhangi bir bilgi verilmeden iyileştirme çalışmaları başlatılmış ve söz konusu rölekasyon yolunun başlangıcına ve sonuna 'Yolda çalışma var' levhalarının konulduğu, toprak yığılarak yolun kapatıldığı, servis yolunun ise verilmediği yerinde tespit edilmiştir"

SİVAS (AA) - Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde, otomobilin gölete uçması sonucu aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü, "İl Özel İdaresi tarafından, Bölge Müdürlüğümüze herhangi bir bilgi verilmeden iyileştirme çalışmaları başlatılmış ve söz konusu rölekasyon yolunun başlangıcına ve sonuna 'Yolda çalışma var' levhalarının konulduğu, toprak yığılarak yolun kapatıldığı, servis yolunun ise verilmediği yerinde tespit edilmiştir değerlendirmesinde bulundu.

DSİ 19. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kazada hayatını kaybeden kişilere Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı dilendi.

Müdürlük sınırları içerisindeki gölet ve yol hakkında bilgiler verilen açıklamada, " Çağlayan Göleti inşaatı kapsamında gölet gövde ve rezervuarından geçmekte olan Çağlayan-Kümbet köy yolu için yapılan rölekasyon yolu inşaatı 2012 sonunda tamamlanarak 2013 yılında servis yolu mahiyetinde hizmete alınmıştır. Daha sonra yol tamamlanarak gölet inşaatı sırasında hizmete açılmış olup yaklaşık 2 yıldır kullanılmaktadır. Bu süre zarfında yolda herhangi bir kaza vuku bulmamıştır" denildi. 

Çağlayan Göleti'nde 18 Aralık 2013'te su tutma işlemine başlanıldığı belirtilen açıklamada, 16 Ocak 2014'te DSİ 19. Bölge Müdürlüğünce Yıldızeli Kaymakamlığına gölette su tutulmaya başlandığı bildirilerek can ve mal emniyetinin sağlanması açısından yöre halkının bilgilendirilmesi hususunun iletildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak, DSİ 19. Bölge Müdürlüğümüzce yapılan Çağlayan-Kümbet köyleri rölekasyon yolunda Mayıs 2015 tarihinde Sivas İl Özel İdaresi tarafından, Bölge Müdürlüğümüze herhangi bir bilgi verilmeden iyileştirme çalışmaları başlatılmış ve söz konusu rölekasyon yolunun başlangıcına ve sonuna 'Yolda çalışma var' levhalarının konulduğu, toprak yığılarak yolun kapatıldığı, servis yolunun ise verilmediği yerinde tespit edilmiştir. Bu nedenle göl alanı altında kalan trafiğe kapalı yolun kazazede tarafından servis yolu sanılarak bu yola girildiği ve kazanın oluştuğu düşünülmektedir."

Kazanın ardından DSİ Bölge Müdürlüğü ekiplerinin bölgede inceleme yaptığı aktarılan açıklamada, "Kapatılan yolun açılmış olduğu, yola serilen dolgu malzemesinin yolun kenarında birikmiş halde bulunduğu ve yolda yapılan enine kesiklerin doldurulduğu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

Öte yandan, kazanın yaşandığı gölete giden yol ve işaretlemelerle ilgili fotoğraflar da basın kuruluşlarına dağıtıldı.

Yıldızeli ilçesine bağlı Kale köyünden  Ankara 'ya gitmek için yola çıkan Göksel Cankurtaran (33) yönetimindeki otomobilin Çağlayan-Kümbet grup yolunda yeni yapılan gölete düşmesi sonucu sürücü ile annesi Fatma (66), eşi Selay (33) ve kızları Selcan (8) ile Fatma Cankurtaran (7) hayatını kaybetmiş, aileden geriye sadece 3 yaşındaki Ecemsu Cankurtaran kalmıştı.

Kazanın meydana geldiği bölgede, yolun sular altında kalması nedeniyle yeni yol çalışması yapıldığı ancak gölet suyuna giden eski yolun kapatılmaması ve uyarı levhası olmamasının kazaya neden olduğu belirtilmişti.