Sivas'ta polisten "yansıtıcılı kıyafet" uyarısı

Sivas'ta polisten "yansıtıcılı kıyafet" uyarısı
Sivas'ta polisten "yansıtıcılı kıyafet" uyarısı
SİVAS (AA) - Sivas Emniyet Müdürlüğü, trafik kazalarını önleme açısından velileri, çocuklarına aldıkları kıyafetlerin yansıtıcı özelliği olması...

SİVAS (AA) - Sivas Emniyet Müdürlüğü, trafik kazalarını önleme açısından velileri, çocuklarına aldıkları kıyafetlerin yansıtıcı özelliği olması konusunda uyardı. 

Sivas Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesinden yapılan yazılı açıklamada, toplumsal bir sorun olan trafik kazalarının, asgari seviyelere indirilebilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri, özel sektör temsilcileri ve vatandaşların da çözüme katkıda bulunmalarının önem arz ettiği belirtildi.

Trafik kazalarıyla ilgili bazı istatistiki verilerin de paylaşıldığı açıklamada, "Son 2 yılda günün karanlık olduğu saatlerde yaya olarak 462 kişi kaza yerinde hayatını kaybetmiş ve 15 bin 926 kişi yaralanmıştır. Bu verilerde de görüleceği üzere karanlık ortamlarda görünürlüğün az olması nedeniyle yüzlerce insanımız hayatını kaybetmekte, binlerce insanımız da yaralanmaktadır" ifadeleri kullanıldı. 

Bu sayıların önemli bir bölümünü çocukların karıştığı kazaların oluşturduğuna dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Okulların açılması ve beraberinde trafik yoğunluğunun artacağı göz önüne alınarak birtakım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu kapsamda mont, kaban, okul çantası, suluk, giysi ve malzemeler alınırken yansıtıcı özellikte olmasına dikkat edilmesi konusunda çocuklarımızın ve ailelerinin bilgilendirilmesi büyük önem arz etmektedir."