Sivas'ta sular "tatlı" akacak

Sivas'ta sular "tatlı" akacak
Sivas'ta sular "tatlı" akacak
- Sivas Belediyesince kurulacak "Yerinde Klor-Oksidan Üretim Sistemi" sayesinde 15 Aralık'tan itibaren kentteki her evde musluklardan tatlı su akacak - Belediye Başkanı Aydın: "Eskiden klor kokusu, içim kalitesini biraz etkiliyordu, inşallah onu da ortadan kaldıracağız ve en güvenli su, musluklarımızdan akan su olacak"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER - Sivas'ta belediye tarafından kurulacak "Yerinde Klor-Oksidan Üretim Sistemi" sayesinde 15 Aralık'tan itibaren kentteki her evde musluklardan tatlı su akacak.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas'ın yaklaşık bin litre/saniye debisinde suya ihtiyaç duyduğunu, bunun yüzde 55'ini 4 Eylül Barajı'ndan, yüzde 45'ini ise kuyulardan karşıladıklarını söyledi.

Yakında kuyu suyu kullanımının sona ereceğini belirten Aydın, "Sivas'ın ihtiyacı olan suyun tamamını barajdan karşılayacağız. Barajda kullandığımız suyun sertliği, tatlı su dediğimiz sertlikte olmasına rağmen gaz klor kullandığımız için bunun getirdiği kokudan dolayı vatandaşlarda kalitesiz su algısı oluşturuyor. Yeni yapacağımız 'hipoklorit' sistemiyle hem suyu daha iyi dezenfekte edeceğiz hem de işletme maliyetini düşüreceğiz. Daha kaliteli su elde etmemiz ve aynı zamanda koku probleminden tamamen kurtulmamız neticesinde her evde sertliği ve kalitesi bakımından mükemmel bir suyu çeşmelerimizden akıtmış olacağız" diye konuştu.

 

- Projenin maliyeti 600 bin lira

Projeyle ilgili ihalenin yapıldığını ve su arıtma tesisinin bulunduğu alanda kurulacak sistemin 15 Aralık'ta devreye gireceğini bildiren Aydın, "Yerinde Klor-Oksidan Üretim Sistemi"nin devreye girmesiyle Sivas'ta her evin tatlı ve kaliteli suya kavuşacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Projenin maliyeti 600 bin lira ve yaklaşık 1 ay önce ihalesi gerçekleştirildi. Gerekli olan çalışmalarda son aşamaya gelindi ve inşallah yakın zamanda makinelerin montajları gerçekleşecek. Terfi istasyonu sistemini de oluşturduk. Dolayısıyla arıtma tesisinden Paşabahçe ve Türkiş depoya yeni ishale hatları yaptık, ishale hattı çalışmaları tamamlandı. İki sistemi birlikte devreye almış olacağız ve dolayısıyla Sivas'ın tamamı arıtılmış suya yani barajdan gelen suya kavuşmuş olacak."

Aydın, arıtma tesisindeki laboratuvarlarda, ham, arıtılmış ve şebekeye verilme aşamasındaki suyun günlük testlerinin yapıldığını belirterek, "Sivas halkı, suyunu rahatlıkla içebilir, çeşmeden akan sular en güvenli ve nitelikli sulardır. Hiçbir vatandaşımızın su içerken endişesi olmasın. Eskiden klor kokusu içim kalitesini biraz etkiliyordu, inşallah onu da ortadan kaldıracağız ve en güvenli su, musluklarımızdan akan su olacak" ifadelerini kullandı. 

Sami Aydın, Sivas'ın projenin uygulandığı ilk illerden biri olduğunu söyledi.


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  Belediye

  ,

  eylül

  ,

  lira

  ,

  koku

  ,

  Aralık