Sivas'ta tarım ve hayvancılık yatırımları

Sivas'ta tarım ve hayvancılık yatırımları
Sivas'ta tarım ve hayvancılık yatırımları
SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün tarım ve hayvancılığın gelişmesi, kırsalda göçün önüne geçilmesi ve organik...

SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün tarım ve hayvancılığın gelişmesi, kırsalda göçün önüne geçilmesi ve organik üretimi yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yürüttüğü bildirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 2015 yılı içerisinde yoğun bir çalışma sergilediğini belirtti.

Bu kapsamda Hafik Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği iş birliğinde "Hafik Serbest Sistem Doğal Tavukçuluk Projesi" gerçekleştirildiğini aktaran Ayhan, "Hafik ilçe merkezi ve Dışkapı, Düzyayla, Kabalı ile Çınarlı köylerinde hayata geçirilen proje kapsamında, İl Özel İdaresi bütçesinden 30 metrekarelik kümesler yapıldı. Her bir kümes 150 tavuk kapasitesinde projelendirilirken, yaklaşık 200 bin liralık projenin 100 bin liralık desteğini İl Özel İdaresi karşıladı. Projede yıllık 33 bin lira gelir elde edilmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Ayhan, proje sayesinde tüketicilerin artık doğal yumurta tüketebileceklerini, kırsalda ise göçün önüne bir nebze de olsun geçilebileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özellikle tarımsal sulama alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdik. 65 sulama tesisinin yüzde 90'ını tamamlayıp yaklaşık 4 milyon lira harcadık. Kırsalda nüfusu canlı tutmak, tarımsal altyapıyı güçlendirmek adına önemli projeler hayata geçirdik. Meyvecilik ve sebzeciliği geliştirme, hayvancılığı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında mikro bazlı işler ortaya koyuyoruz."