Sivas'ta usulsüz avcılıkla mücadele

Sivas'ta usulsüz avcılıkla mücadele
Sivas'ta usulsüz avcılıkla mücadele
- 2014 yılında 170 kişi hakkında işlem yapıldı, 235 bin lira para cezası uygulandı

SİVAS (AA) -  Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay, 2014 yılında içerisinde av koruma faaliyetleri kapsamında 170 kişi hakkında işlem yapıldığını, 235 bin lira  idari para ve tazminat cezası uygulandığını söyledi.

Şahinbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, av koruma faaliyetlerine ağırlık verdiklerini, ekiplerinin sürekli arazide olduğunu ifade etti.

Sivas'ın geniş avlak sahalarına sahip olduğunu belirten Şahinbay, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca bazı illerde genel avlak alanı tescili yapılacağını ve avlanmaların bu avlaklar üzerinden belirlenen kotalarla gerçekleştirileceğini vurguladı. 

Yürüttükleri çalışmalar kapsamında 2014 yılında usulsüz avlanan 170 kişi hakkında işlem yapıldığını anlatan Şahinbay, "Bu kişilere 235 bin lira idari para ve tazminat cezası uygulandı. 40 av tüfeğine el konuldu ve mülkiyeti kamuya geçirildi. Bunun haricinde gerek usulsüz tavşan avı, gerek şahin avında kullanılan 14 araca el konuldu" diye konuştu.

- Turnalara "çipli takip"   

Şahinbay, Orman ve Su İşleri Bakanlığının "turna eylem planı" kapsamında Sivas'ta yavru turnalara çip takıldığını da belirtti.

Bu çiplerle turnaların kışlama sahalarının tespit edileceğini ifade eden Şahinbay, şunları kaydetti:

"Sivas'tan sonbaharda ayrılan bu kuşlar hangi güzergah üzerinden kışlama amaçlı hangi ülkeye, hangi bölgeye gidiyorlar bu tespit edilmiş olacak. Aralık ayının başı itibariyle bu turnalar ilimizden göçe başladılar. Şu anda en son gelen GPS verileri Kayseri bölgesinde Sultan Sazlığı'na ulaştıklarını gösteriyor. İlerleyen süreç içerisinde en son varış noktalarını tespit etmiş olacağız."

 


  ETİKETLER:

  Para

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  Eylem

  ,

  koruma

  ,

  Aralık