Sivas'ta yaralı kurtarma ve yangın tatbikatı

Sivas'ta yaralı kurtarma ve yangın tatbikatı
Sivas'ta yaralı kurtarma ve yangın tatbikatı
- Belediye Başkanı Aydın: "Doğal afetlerde, yangın, sel ve benzeri durumlarda saniyeler çok önemli, bilinçli bir ekip olması çok önemli"

SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı personeli ortaklaşa yaralı kurtarma ve yangın tatbikatı gerçekleştirdi. 

Organize Sanayi Bölgesi'ndeki eski bir un fabrikasında gerçekleştirilen tatbikatta, ilk olarak senaryo gereği üst katta mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. İtfaiyeciler daha sonra yanan eve müdahale etti.

Tatbikat sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İstanbul Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına teşekkür ederek, "Bir haftadır İtfaiye biriminde çalışan arkadaşlarımızı eğitiyorlar. Biraz önce de çok başarılı bir tatbikatı gözlemledik. İtfaiye ekibimiz inşallah böyle zor durumlarla karşılaşmaz. Bunu temenni ediyoruz ama mecbur kalınırsa üzerine düşeni en iyi şekilde yapacaklarına da inanıyorum" diye konuştu.

Eğitim ve ekipman çalışmalarına önem verildiklerini belirten Aydın, "Doğal afetlerde, yangın, sel ve benzeri durumlarda saniyeler çok önemli, bilinçli bir ekip olması çok önemli. Bu bakımdan biz böyle şeylerle karşılaşmadan tedbirlerimizi almaya çalışıyoruz" dedi. 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Yangın Eğitmeni Servet Sarı da şunları kaydetti:

"3 eğitmenimizle Sivas İtfaiyesine eğitim vermek amacıyla buradayız. Yapılan bu çalışmalar Sivas halkının güven ve huzur içerisinde yaşayabilmesi için gerçekleştiriliyor. Bir haftalık birliği çerçevesinde buradaki arkadaşlarımızla fikir alışverişinde bulunarak çok profesyonel çalışmalar yaptık. Sivas halkı güven içerisinde olabilir."

İtfaiye ekipleri, tatbikat sırasında açtıkları Türk Bayrağı'nı Belediye Başkanı Aydın'a hediye etti.