Sivas'ta yol kapatma eylemi

Sivas'ta yol kapatma eylemi
Sivas'ta yol kapatma eylemi
- Zara'da bir mahallenin sakinleri, kamulaştırma bedellerini alamadıkları gerekçesiyle çalışmaları 3 yıldır tamamlanamayan karayolunu taş ve toprak dökerek trafiğe kapattı

SİVAS (AA) - Sivas'ın Zara ilçesindeki bir mahallenin sakinleri, kamulaştırma bedelleri ödenmediği gerekçesiyle yol kapatma eylemi yaptı.

Edinilen bilgiye göre, Karşıyaka Mahallesi'ndeki yol, Zara Belediyesi sorumluluk alanındayken Karadeniz 'i Akdeniz 'e bağlayacak D-88 karayolunun buradan geçmesi nedeniyle 3 yıl önce Karayolları Bölge Müdürlüğüne devredildi. Mahalle sakinlerinden bazılarının bahçeleri de yol geçmesi nedeniyle istimlak edildi. 

Aradan geçen sürede istimlak nedeniyle kamulaştırma bedelini alamadıkları gerekçesiyle toprak ve taşlarla yolu trafiğe kapatan mahalle sakinleri, çalışmaların tamamlanmamasını protesto etti.

Mahalle sakinleri yol işaretlemelerinin üzerine ise "girmek yasaktır" yazılı kağıt yapıştırdı. 

Karşıyaka Mahallesi Muhtarı Mustafa Erkan, eylemlerini mahalle sakinlerinin mağduriyeti giderilene kadar sürdüreceklerini belirterek, "Yolda çalışmalara 3 yıl önce başlandı ve 3 ay sonra çalışmalar durdu. Bahçelerinin bir kısmı yola giden mahalle sakinleri çalışmaların tamamlanmamasından ve istimlak bedeli ödenmemesinden rahatsız" dedi. 

Yolun trafiğe kapatılması nedeniyle araç sürücüleri alternatif yol güzergahlarını kullanıyor.