Sivas'taki sığınmacılar Türkçe öğrendi

Sivas'taki sığınmacılar Türkçe öğrendi
Sivas'taki sığınmacılar Türkçe öğrendi
SİVAS (AA) - Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen Türkçe okuma-yazma kursuna katılan Suriye, İran, Afganistan ve Irak...

SİVAS (AA) - Sivas Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından düzenlenen Türkçe okuma-yazma kursuna katılan Suriye, İran, Afganistan ve Irak uyruklu sığınmacılara sertifikaları verildi. 

Vali Alim Barut, merkez salonunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kültürümüzde misafirin önemli olduğunu söyledi.

Sığınmacıları Sivaslılardan ayrı görmediklerini dile getiren Barut, "Bizim gönül sınırlarımız okyanuslardan okyanuslara gidiyor. Hepimiz biriz, beraberiz. Burada sizin daha rahat yaşayabilmeniz ve daha rahat hayat sürebilmeniz için bu organizasyon yapıldı" diye konuştu.

Bu proje önlerine geldiğinde, hiçbir engele, kaygıya yer vermeden kabul ettiklerini aktaran Barut, kurslara katılanlara ve kursun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ise çalışmalarını anlattı. İhtiyaç duyulan her alanda herhangi bir sınır koymadan kurs ve eğitim verdiklerini dile getiren Çınar, "Sığınmacılarımzın okuma yazma kursunu sonlandırdık. Devletimiz, valiliğimiz, belediyemiz, derneklerimiz, vakıflarımız sizlerin bizlerden ayrı kalmaması ve buradaki imkanlardan en üst düzeyde yararlanmanız için çalışmalar sarf etmektedir" ifadelerini kullandı.

Sığınmacıların her türlü isteklerinde kendilerine müracaat etmelerini isteyen Çınar, onlara her konuda yardımcı olmaya çalışacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından, Vali Alim Barut ve eşi Miyase Barut, 258 kursiyere sertifikaları ile çeşitli hediyeler verdi. 

Törene, Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı, Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ve kursiyerler katıldı.