Sivas'taki "yamaç evleri" ilgi görüyor

Sivas'taki "yamaç evleri" ilgi görüyor
Sivas'taki "yamaç evleri" ilgi görüyor
- Belediye Başkanı Aydın: "Bizim Paşabahçe'deki yamaç evlerinin bu bölgeye ayrı bir zenginlik katacağına inanıyoruz. Bu bölgenin turizmine yönelik atılması gereken adımlarından bir tanesini atmış olduk"

SİVAS (AA) - Sivas Belediyesince Paşabahçe Mesire Alanı'nda yapımı devam eden, "hobbit evleri' olarak da anılan "yamaç evleri" vatandaşlardan ilgi görüyor.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paşabahçe Mesire Alanı'nı Sivas'ın turizm çekim merkezi olarak planladıklarını belirtti. 

Bu alanda güzel bir doğal ortam olduğunu dile getiren Aydın, "Biz gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra etap etap bu düzenlemelere devam edeceğiz. Buranın Sivas için önemli bir mesire alanı olacağının hem de Sivas dışında turizm potansiyelin yüksek olduğu kanaatine varmıştık. Ortadaki vadinin kenar yamaçlarını da değerlendirmemizin doğru olacağını ve dağın içerisine küçük 60-65 metrekere 1+1 şeklinde evlerin dağın içerisine sokup sadece ön kısmı bir terasla vadiye açılmasını öngören bir düşüncemiz olmuştu. Bunu ilk 2 numune evle hayata geçirdik" diye konuştu.

Yamaç evlerinin bölgeye ayrı bir zenginlik katacağına inandıklarını kaydeden Aydın, şöyle devam etti:

"Bizim önceden böyle bir düşüncemiz yoktu ama sonradan 'hobbit evleri' denilen Yüzüklerin Efendisi filminde kullanılan evlere bir benzerlik olduğu söylendi. Biz de sonradan fark ettik. Dolayısıyla bu evlere 'hobbit evleri'nin modern bir tarzı diyebiliriz. Bizim Paşabahçedeki yamaç evlerinin bu bölgeye ayrı bir zenginlik katacağına inanıyoruz. Bu bölgenin turizmine yönelik atılması gereken adımlarından bir tanesini atmış olduk."

Mutfak, banyo, tuvalet ve yatak odası bulunan "hobbit evleri" haftalık, aylık ya da yıllık kiralanması için vatandaşlardan ciddi talepler geldiğini anlatan Aydın, "Tamamen vadiyle bütünleşen sabah doğan güneşe karşı bir konumu var. Gerçekten buranın sabah kahvaltı keyfi bile çok güzel olur. Daha yeni olmasına rağmen aşırı br taleple karşılaştık. Bu sayıyı çok artıracağız. Deneme için yaptığımız numune çalışmalar bunlar. Belli sayıda yapım olacak. Önümüzdeki sene de devam edecek. Yamaçlarda doğallığı bozmadan, yazın serin kışın sıcak olması hedefleniyor" dedi.