Sivas'tan kısa kısa

Sivas'tan kısa kısa
Sivas'tan kısa kısa
- TKDK Sivas İl Koordinatörlüğü, Zara'da bilgilendirme toplantısı düzenledi

SİVAS (AA) - Zara ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Sivas İl Koordinatörlüğü tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizasyonunda Şehit Teğmen Hacı Bayram Elmas Yatılı İlk ve Ortaokulu konferans salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, TKDK Sivas İl Koordinatörlüğü'nden iletişim uzmanı Abdulkadir Yumuk, Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Başvuru döneminde proje sunacak çiftçi ve üreticilerin dikkat etmeleri gereken hususlara değinen Yumuk, inşaat ve tarım aletleri alımına desteklerin yapıldığını belirtti.

Devlete SGK, vergi gibi borçları olmayan ve en az üç yıl çiftçi ve üretici olduğunu belgeleyebilen herkesin proje hazırlayabileceğini ifade eden Yumuk, şirket olarak proje hazırlamak isteyenlerin, en az üç yıl çiftçi ve üretici olduğuna dair belgesi olan personel bulundurmaları durumunda proje sunabileceğini söyledi.

Toplantıya, Kaymakam Fehmi Likoğlu, Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ufuk Ateş, Sivas İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hulusi Kantar, köy muhtarları ile çok sayıda çiftçi ve üretici katıldı.

 

- Şarkışla ilçesinde alt yapı çalışmaları

Şarkışla ilçesinde doğalgaz nedeniyle bozulan yollara sıcak asfaltla yama yapılıyor. 

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada yapan Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, İl Özel İdaresinden günde 2 kamyon sıcak asfaltın ilçeye geldiğini belirterek, "Cumhuriyet Caddesi ve eski Sivas Caddesi'nde trafiğin yoğun olması nedeniyle yapılan dolgu ve normal asfalt çalışmalarında yağmur sularının da etkisiyle çökmeler oldu. Dolayısıyla araç sahipleri yollarda oluşan çökmeler nedeniyle oldukça sıkıntı çektiler. Biz de İl Özel İdaresiyle yaptığımız protokol gereği günde iki kamyon sıcak asfalt getirerek bozulan bu yolları onarmaya çalışıyoruz" dedi.

Başkan Oğuz yağışlar nedeniyle bu hafta yapılması planlanan hayvan pazarının yolunun asfaltlama çalışmasına da önümüzdeki hafta içerisinde başlanacağını kaydetti.