Söğütçük köyündeki tarihi konuk odası restore edildi

Söğütçük köyündeki tarihi konuk odası restore edildi
Söğütçük köyündeki tarihi konuk odası restore edildi
SİVAS (AA) - Sivas merkeze bağlı Söğütçük köyündeki tarihi konuk odasının restore edildiği bildirildi. İl Özel İdareden yapılan yazılı açıklamaya...

SİVAS (AA) - Sivas merkeze bağlı Söğütçük köyündeki tarihi konuk odasının restore edildiği bildirildi. 

İl Özel İdareden yapılan yazılı açıklamaya göre, Söğütçük köyünde bulunan ve Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen tarihi konuk odası, Koruma Uygulama ve Denetim Bürosunun çalışmaları sonucu restore edildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, yok olmaya yüz tutmuş sivil mimari eserleri kente kazandırdıklarını ifade etti.

Kurumun imkanlar ölçüsünde tarihi yapılara katkı payı, proje ve restorasyon desteği vermeye devam edeceğini vurgulayan Ayhan, şunları kaydetti:

"Hedefimiz eserlerimizi yeniden ayağa kaldırmaktır. Hukuki ve teknik problem olmadığı sürece katkılarımız devam edecek ve böylece tarihi mirasımızı da muhafaza etmiş olacağız. Söğütçük köyü konuk odası Türk misafirperverliğinin adeta simgesi olmuş bir yapı. Köylerimizde ortak kullanım alanları olan kaybolmaya yüz tutmuş dostlukların, muhabbetlerin paylaşıldığı önemli sivil mimari eserlerimiz yok olmaya başladı. İl Özel İdaresi olarak tescil ve muhafaza edebildiğimiz, mülkiyet problemi olmayan yapıları köy muhtarlıklarımızla istişare ederek ortak çalışma içerisine giriyoruz. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Söğütçük köyü konuk odasıdır. Restorasyon için yaklaşık 170 bin lira harcadık. Köyümüz güle güle kullansın, Söğütçük köyü halkına hayırlı olsun."

Moloz taş duvar örgüsüyle inşa edilen dikdörtgen planlı yapıya, tek kanatlı ahşap bir kapıdan giriliyor. Ahşap korkuluklu seki ile çeşme taşının da yer aldığı tarihi yapının 1930'lu yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.

Restorasyonu tamamlanan ve köyün kullanımına sunulan konuk odası yenilenmiş yüzüyle misafirlerini ağırlayacak. Bayramlaşma, düğün, cenaze törenlerinin yapıldığı konuk odaları, uzaktan gelen önemli misafirleri de ağırlayarak önemli bir işlevi yerine getiriyor.