"Stadyumlar, 'küfredilebilir alan' olarak görülüyor"

"Stadyumlar, 'küfredilebilir alan' olarak görülüyor"
"Stadyumlar, 'küfredilebilir alan' olarak görülüyor"
- Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İnan: "Geçmişten gelen bir algıyla stadyumlar 'küfredilebilir alan' gibi düşünülüyor. Kişiler, 'nasıl olsa başıma bir şey gelmez' düşüncesiyle rahatlıkla, sebepsiz küfredebiliyor" - "6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun sıfır toleransla uygulanması, yeni stadyumlar ve e-bilet uygulaması, şiddet ve küfrün önüne geçilebilir"

SİVAS (AA) - ÖNDER FELEK - Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğbay İnan, "Geçmişten gelen bir algıyla stadyumlar 'küfredilebilir alan' gibi düşünülüyor. Kişiler, 'nasıl olsa başıma bir şey gelmez' düşüncesiyle rahatlıkla, sebepsiz küfredebiliyor" dedi.

Futbol seyircisiyle ilgili araştırmalar yapan, ulusal ve uluslararası dergilerde makaleleri yayımlanan İnan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, stadyumlardaki küfür ve şiddet olaylarının, A Milli Futbol Takımı'nın Kazakistan ile yaptığı maç öncesinde kaleci Volkan Demirel'in taraftarlarla yaşadığı gerginlik sonrası stadı terk etmesiyle yeniden gündeme geldiğini ve tartışıldığını söyledi.

Şiddet ve küfür üzerine detaylı bilimsel araştırmalar yapılması gerektiğini dile getiren İnan, 2011 yılında 13 ilde, stadyuma gitmeyip, çoğunluğu evde televizyondan maç izlemeyi tercih eden 3 bin 790 kişiyle yüz yüze görüşülerek yaptıkları araştırmada, katılımcı futbolseverlerin yüzde 95'inin tribünlerdeki şiddet ve küfürden şikayetçi olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Araştırmaya katılanların yüzde 69,9'unun maç izlerken küfür etmediğini, yüzde 30,1'inin ise küfür ettiğini belirttiğini ifade eden İnan, en çok hakeme ve rakip takım oyuncusuna küfür edildiği sonucuna ulaştıklarını kaydetti.

 

- "Nasıl olsa başıma bir şey gelmez"

Bazı taraftarlarda geçmişten gelen kötü bir alışkanlık olduğuna dikkati çeken İnan, "Geçmişten gelen bir algıyla stadyumlar 'küfredilebilir alan' gibi düşünülüyor. Kişiler, 'nasıl olsa başıma bir şey gelmez' düşüncesiyle rahatlıkla, sebepsiz küfredebiliyor" dedi.

İnan, aynı küfrün trafikte veya başka bir yerde edilmesi halinde çok farklı sonuçların ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

 

- "Kanunla önemli bir adım atıldı"

Almanya ve İngiltere'de de holiganizm düzeyinde bazen grup halinde olmasa da münferit vakalar yaşandığını ancak bu ülkelerin sert müeyyidelerle bu sorunu çözdüğünü belirten İnan, şunları söyledi:

"Bizde de 2011 yılında çıkartılan 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunla önemli bir adım atıldı. Şiddet ve küfre önemli cezalar var ancak uygulamada durum değişiyor. Bazen stadyumların fiziksel koşulları nedeniyle uygulama güçleşebiliyor. 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun sıfır toleransla uygulanması, yeni stadyumlar ve e-bilet uygulaması, şiddet ve küfrün önüne geçilebilir."

Türkiye 'de spor kültürünün henüz tam yerleşmediğini ifade eden İnan, yenenin, yenilenin, şampiyonun, ikincinin, alt lige düşenin doğal karşılanması, futbolun bir oyun ve şov olduğunun idrak edilmesi gerektiğini belirtti.

Tribün kapatma cezasının yerine kapatılan tribünde geçen sezona benzer bir uygulama ile  kadın ve çocukların maçları izlemesine izin verilmesini öneren İnan, bu durumun da küfrün ve kötü tezahüratın önlenmesinde etkili olacağını savundu.

 

- "Volkan'ın tepkisi, insaniydi"

Yrd. Doç. Dr. Tuğbay İnan, milli takım kalecisi Volkan Demirel'in sahayı terk etmesine de değinerek, "Volkan'ın tepkisi, insaniydi ama açıkça söylemek gerekirse milli takıma mal olmuş bir futbolcunun sahayı terk edip çıkmaması gerekirdi. Bunu söylerken Volkan'a nasıl bir küfür edildiğini de bilmiyoruz ve Volkan'ın o an yaşadığı psikolojik gerilimi hissetmemiz de mümkün değil" şeklinde konuştu.