Suriye'deki iç savaşın 4. yılı

Suriye'deki iç savaşın 4. yılı
Suriye'deki iç savaşın 4. yılı
SİVAS (AA) - Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Sivas Şubesi üyeleri, "Suriye direnişine destek" eylemi yaptı.Cumhuriyet...

SİVAS (AA) - Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Sivas Şubesi üyeleri, " Suriye direnişine destek" eylemi yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup, çeşitli sloganlar attı.

Süleyman Ceran, burada grup adına yaptığı açıklamada, Suriye halkının esarete karşı verdiği özgürlük savaşının beşinci yılına girdiğini belirtti. 

Bu sürede 350 binden fazla insanın yaşamını kaybettiğini, milyonlarca insanın ise yurtlarını terk ettiğini belirten Ceran, "Suriye halkı bütün bu umarsızlıklar, katliam, tecavüz, zorluk, imkansızlık ve yalnızlıklara rağmen direnişten vazgeçmedi, zalim rejime asla taviz vermedi. Şartların olumsuzluğunu öne sürenlere inat, onursuz bir uzlaşmaya asla yanaşmadı. Suriye devrimini komplo teorileriyle karalamaya çalışıp, emperyal hesapların devrede olduğu iddiasıyla Suriye rejimine dolaylı ya da direkt destek sunanlar, ortaya dökülen tüm çıplak gerçekliklere rağmen tavırlarında hiçbir değişiklik göstermediler" diye konuştu. 

Ceren, Türkiye Cumhuriyeti'nin Suriye direnişi konusunda adaleti ve hakkaniyeti esas alıp Ortadoğu intifadaları sürecinde gösterdiği onurlu siyaseti devam ettirmesini istediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Rabbimizden beşinci yılında kardeşlerimizin mücadelesini nihai zafere eriştirmesini, ayaklarını sabit kılmasını ve bizleri de zulme ve zorluğa karşı İslami kardeşlik ve dayanışma ruhuyla bu haklı ve onurlu mücadeleye karşı sorumluluğunu ifa eden müminlerden kılmasını niyaz ediyoruz. Bizler Müslüman kuruluşlar olarak şunu çok iyi biliyoruz ki müminlerin velisi, kafirler, zalimler ve işkenceciler değil yalnızca Allah ve müminlerdir. Allah'ın dostluğunu istiyorsak, Suriyeli, Gazzeli, Mısırlı, Arakanlı ve Doğu Türkistanlı tüm mümin kardeşlerimize sahip çıkmalı, kol kanat germeliyiz. Onların kıyamlarına sahip çıkmanın bizim ahiretimizin kurtuluşu için elzem olduğunu biliyor ve direnişlerine binlerce kez selam yolluyoruz."

Grup açıklamanın ardından dağıldı.