Suriyeli öğrencilerden Türkiye'ye "teşekkür" klibi

Suriyeli öğrencilerden Türkiye'ye "teşekkür" klibi
Suriyeli öğrencilerden Türkiye'ye "teşekkür" klibi
- Cumhuriyet Üniversitesinde eğitim gören Suriyeli öğrenciler, kendilerine yardım eli uzatan Türk halkına şükran duygularını dile getirmek için Sivas'ta klip çekip vatandaşlara gül dağıttı - Klibi hazırlayan öğrencilerden Almutlak: - "Türkiye, beni 2 defa kurtardı; bir ölümden, bir de cehaletten. Sivas'ta kalan Suriyeli öğrenciler olarak bunu anlatmak istedik. Türkiye gibi Suriyelilere yardım ve destek eden bir devletin yeryüzünde olduğunu sanmıyoruz" - Öğrencilerden Shcikalaid: - "Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Türkiye, bizim ikinci vatanımız. Kimse bize misafirperverlik göstermedi, sadece Türkiye 'Gelin, siz muhacir, biz ensarız' dedi. Türkiye'ye çok minnet duyuyoruz"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER - Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) eğitim gören Suriyeli öğrenciler, Türk halkının yardımlarına ve gösterdiği misafirperverliğe teşekkür etmek için klip hazırladı. 

Suriyeli öğrenciler, kentin tarihi mekanlarından görüntülerin de yer aldığı ve yaklaşık 12 dakika süren kliple kendilerine yardım eli uzatan Türk halkına minnettarlıklarını anlatmaya çalıştı.

Klipte kentin değişik yerlerinde gezen öğrenciler, vatandaşlara üzerinde "Suriye halkı olarak misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyoruz" şeklinde not bulunan gül dağıttı. Klipte, öğrencilerin verdiği gülü alan bir kadın ise "Sizler, bizim misafirimizsiniz. Misafirin her zaman başımızın üstünde yeri vardır. Sizlerin acı çekmesine zaten gönlümüz razı olmuyor" şeklinde duygularını dile getirdi.

Klipte görüşlerine yer verilen CÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Abdullah Almutlak, "Türkiye, beni 2 defa kurtardı; bir ölümden, bir de cehaletten. Sivas'ta kalan Suriyeli öğrenciler olarak bunu anlatmak istedik. Türkiye gibi Suriyelilere yardım ve destek eden bir devletin yeryüzünde olduğunu sanmıyoruz. Yaptığınız yardımı, asla unutmayacağız, tarih de kaydedilecektir, kuşaktan kuşağa dolaşacaktır. Ne yaparsak karşılığını Türk halkına geri veremeyiz. Türk devletine ve milletine teşekkürler ve sevgiler olsun" ifadelerini kullandı.

- Suriyeli 25 öğrenci rol aldı

Almutlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klibi Suriyeli 25 öğrenci arkadaşıyla hazırladığını belirterek CÜ'de yaklaşık 100 Suriyeli öğrencinin öğrenim gördüğünü söyledi. 

Türkiye'nin her zaman Suriyelilere yardım ve destekte bulunduğunu, bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını dile getiren ?Almutlak, çiçek verdikleri vatandaşlardan bazılarının duygulandığını ve ağladığını aktardı. 

Ağabeyinin İtalya'ya geçmek isterken denizde boğulduğunu anlatan Almutlak, ülkesinde yaşanan olayların bir an önce son bulmasını diledi. 

- "Bizim ikinci vatanımız Türkiye"

Elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencisi Abdulrahman Shcikalaid ise yaptıkları projenin insanları çok etkilediğini söyledi. Bundan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Shcikalaid, "Türkiye, bizim için çok önemli bir ülke. Türkiye, bizim ikinci vatanımız. Kimse, bize misafirperverlik göstermedi, sadece Türkiye, 'Gelin, siz muhacir, biz ensarız' dedi. Türkiye'ye çok minnet duyuyoruz" diye konuştu. 

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi Mahmut Alhakka da Türk halkına karşı içlerindeki sevgiyi vatandaşlara çiçek vererek dile getirmek istediklerini söyledi.

Hazırladıkları klipten gerek Türk halkının ve gerekse Suriye halkının çok etkilendiğini aktaran Alhakka, "Türkiye, Suriye halkına çok şeyler takdim etti. Türkiye'nin bu yardımlarını asla unutmayacağız" dedi. 

Suriyeli öğrenciler, hazırladıkları klibi, sosyal medyada paylaştıklarını da kaydetti.