Suşehri'den kısa kısa

Suşehri'den kısa kısa
Suşehri'den kısa kısa
- İlçedeki sağlık yüksek okulundaki simülasyon laboratuvarı kullanımı için okul idarecilerine eğitim verildi

SİVAS (AA) - Sivas'ın Suşehri ilçesinde sağlık yüksek okulundaki simülasyon laboratuvarı kullanımı için okul idarecilerine eğitim verildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Suşehri Sağlık Yüksek Okulu içerisinde bir adamı tarafından yaptırılan simülasyon laboratuvarındaki simülasyon maketinin kullanımı konusunda eğitim için Norveç'ten ilçeye eğitimci geldi.

Avrupa , Asya ve Uzakdoğu kullanıcı eğitimi Gunnar Svedenlund, lise içerisindeki çok amaçlı salonda okul idarecilerine uygulamalı eğitim verdi ve sunum yaptı.

Okul Müdürü Doç. Dr. Meral Kelleci, seminerinin iki gün devam edeceğini söyledi. İnsan sağlığına büyük önem verdikleri ve öğrencilere daha kaliteli bir eğitim vermek amacıyla bu eğitimden geçtiklerini belirten Kelleci, okuldaki simülasyon laboratuvarında bulunan maketin bir insandan farkının olmadığını aktardı.

Kelleci, öğrencilere birebir hastayla uygulama yapmadan önce, çeşitli teknik ve bilimsel yöntemlerle donatılmış simülasyon laboratuvarında uygulamalarını yaptırmadıklarını dile getirerek, "Bu  laboratuvarımız çok kompleks bir sistemdir, aynı insan gibi. Nefes alıyor, göz kırpıyor yani bir insan gibi. Bizler de bir takım senaryolar uygulayarak, bu sistemle eğitim alıyoruz. Bu aldığımız eğitimleri de bizler öğrencilerimizle paylaşarak, onların eğitimlerine destek olmaya çalışacağız. Eğitimi Norveç'den gelen Avrupa, Asya ve Uzakdoğu kullanıcı eğitimi Gunnar Svedenlund tarafından verilmektedir. İki gün sürecek eğitim sonunda katılımcı öğretim görevlisi arkadaşlarımıza  sertifika verilecektir. Türkiye 'de simülasyon cihazını üreten firma yetkilileri Norveç'den bu simülasyonu aldıkları için, eğitim içinde Norveç'ten geldiler" ifadesini kullandı.

 

- Alt yapısı biten cadde ve sokaklarda parke ve asfaltlama çalışmaları yapılıyor

Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, ilçede alt yapısı biten cadde ve sokaklarda parke ve asfaltlama çalışmalarını inceledi. Yüksel, ilçemizde uzun zamandan beri alt yapı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bu çalışmalarından dolayı ilçenin ana ve ara yolları tahrip olduğunu aktaran Yüksel, "Bizler de bir takım tedbirler alarak bir planlama dahilinde çalışmalarımıza yön verdik.  Alt yapı çalışması biten yollarımızın üst yapılarının tamir, bakım ve yapım işlemlerine gece gündüz demeden devam ediyoruz" diye konuştu.

İlçe yollarının acil hizmet beklediğini vurgulayan Başkan Yüksel, şunları söyledi:

"Yıllardır ağır aksak yürüyen çalışmalara hız katarak ilçemizin uzun zamandır hasret kaldığı hizmetleri en kısa süreçte insanımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Bu zaman zarfında bir takım olumsuzluklar yaşanmış olabilir. Bu durumdan dolayı da ilçe halkımızdan özür diliyoruz. Belediye olarak çalışmalarımızı bir an önce bitirmek için tüm imkanlarımızı seferber etmiş bulunmaktayız. Çalışmalar esnasında ilçe halkımızın da belediyemize ve çalışanlarımıza yardımcı ve destek olmalarını istiyoruz. Unutmayalım ki ilçe halkı olarak el ele verirsek üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmaz. Şunun bilincindeyiz seçimler için değil nesiller için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz."