Suşehri'den kısa kısa

Suşehri'den kısa kısa
Suşehri'den kısa kısa
- CHP Sivas milletvekili adayı Ali Akyıldız, Suşehri ilçesinde ziyaretlerde bulundu

SİVAS (AA) - CHP Sivas milletvekili adayı Ali Akyıldız, 1 Kasım seçim çalışmaları dolayısıyla Suşehri ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Akyıldız, ilk olarak ilçe başkanlığını ziyaret ederek, İlçe Başkanı Hüseyin Çorlu'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Daha sonra Suşehri Yardım Seven Kadınlar Derneğine geçen Akyıldız, sivil toplum örgütlerinin önemine değinerek, kendisinin de bu tür örgütlerin içerisinden gelen bir insan olduğunu söyledi.

CHP'de önceliğin  Türkiye olduğunu vurgulayan Akyıldız, "Bizler kavgayla değil, barış süreciyle siyaset yapılmasını arzu ediyoruz. Benim kapım ve benim gönlüm Sivas'lı hemşehrilerim için 24 saat açıktır. Bizleri dernekte kabul eden dernek başkanımız Fethiye Gürsoy'a ve yönetimine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Akyıldız daha sonra ilçedeki şeker pancarı alım kantarında çiftçilerle bir süre sohbet etti.

 

- Pancar alım kantarında uzun kuyruklar oluştu

Suşehri ilçesindeki Karaağaç köyü yakınında bulunan şeker pancar alım kantarında üreticiler uzun kuyruklar oluşturdu.

Alımların yavaş yapıldığını iddia eden çiftçiler, şeker pancarı yıkım makinesinin yenilenmemesi durumunda bu sıkıntının süreceğini belirtti.

Yeşilyayla köyünden Yıldıray Yılmaz isimli çiftçi, 12 saat önceden pancar alım kantarına geldiğini  ve şeker pancarını halen teslim edemediğini söyledi.

Yılmaz, " Sabah saat 04.00'da kantar'a geldim. Fakat saat 15.00 olmasına rağmen halen teslim edemedim. Günde bir traktör zor teslim ediyoruz. Yetkililerin buna çare bulmasını istiyoruz" dedi.

Ali Yılmaz isimli çiftçi ise şeker pancarı üretiminin zor olduğunu anlatarak, "Onun üstüne bir de gelip burada sıra beklemek daha zor. Ömrü bitmiş bir makineyle bu işler olmuyor. Artık yetkili makamlarımız bizim sesimizi duysun ve bu çilemize son versinler. Bir traktör şeker pancarı 12 saatte teslim edilmez. Bizlere de yazık" diye konuştu.

Şeker pancarı alım yerinde, kavga çıkma ihtimaline karşı jandarma ekiplerinin devriye nöbeti tuttuğu belirtildi.

Kooperatifi yetkilileri de günlük yaklaşık 600 kilogram ile bin ton arasında şeker pancarı alımı yapıldığını, yığılmaların çiftçilerin biran önce ürünlerini teslim etme çabasından kaynaklandığını kaydetti.