Suşehri'ndeki sulama suyu sorunu

Suşehri'ndeki sulama suyu sorunu
Suşehri'ndeki sulama suyu sorunu
- Tatar köyü sakinleri köylerinden çıkan suyun sulama için 3 köye kapalı sistemle götürülmesini protesto etti - Kaymakamlık önünde toplanan köylüler, Kaymakam Perçi ile görüştü

SİVAS (AA) - Sivas'ın Suşehri ilçesinde köylerinden çıkan suyun sulama amaçlı 3 köye kapalı sistemle götürülmesini protesto eden Tatar köyünün sakinleri, Kaymakam Kadir Perçi ile görüştü.

Tatar köyü sakinleri, köylerinden çıkan ve sulama için kullanılan suyun Eskimeşe, Gökçekent ve Akıncı köylerine kapalı sistemle götürülmesine tepki gösterdi.

Kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 50 kişilik grup, Suşehri'ne gelerek  Hükümet Konağı önünde toplandı.

Köy halkı, Kaymakam Kadir Perçi ile görüşmek istediklerini belirtince Perçi, vatandaşların yanına geldi.

Vatandaşlar, Eskimeşe, Gökçekent ve Akıncı köylerine yıllardır sulama suyunun kendi köylerinden verildiğini belirterek, kapalı sisteme geçilmesi durumunda mağdur olacaklarını söyledi.

Köy sakinleri, suyun bu köylere eskiden beri kullanılan arklarla verilmesini istediklerini kaydettiler.

- "İnşallah çözüme kavuşturacağız"

Talepleri dinleyen Kaymakam Perçi, Tatar köyü tüzel kişiliğinin kapalı sistem sulama kanalı tesis işi ihalesinin iptali için Sivas Bölge İdare Mahkemesine yaptığı başvurunun reddedildiğini hatırlattı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince kapalı sistem sulama kanalı tesis işinin 2015 yatırım programına alınarak ihale edildiğini ve 24 Şubat 2015'te  sözleşme imzalandığını kaydeden Perçi, "Bu konuyu Sivas Valimiz Sayın Alim Barut ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Sayın Salih Ayhan ile görüşeceğim. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Mahkeme kararını bizler vermedik. Sizler birbirinize kız alıp vermiş insanlarsınız. Akrabalık bağlarınız var. Mahkeme bu suyu diğer 3 köye vermiş ama şu anda iş yapımı durdu. İnşallah çözüme kavuşturacağız" diye konuştu.

Daha sonra kaymakamlıktan çay getirilerek köy sakinlerine ikram edildi.

Kaymakamlık önünde toplanan köy halkı, olaysız dağıldı.