Tarlasında yetiştirdiği dev kabaklar, görenleri şaşırtıyor

Tarlasında yetiştirdiği dev kabaklar, görenleri şaşırtıyor
Tarlasında yetiştirdiği dev kabaklar, görenleri şaşırtıyor
- Sivas'ın Suşehri ilçesinde bir çiftçinin tarlasında yetiştirdiği 40-50 kilogram ağırlığındaki bal kabakları görenlerin dikkatini çekiyor

SİVAS (AA) - Sivas'ın Suşehri ilçesinde 81 yaşındaki bir çiftçinin tarlasında yetiştirdiği 40-50 kilogram ağırlığındaki dev bal kabakları, görenleri şaşırtıyor.

İlçeye bağlı Esenyaka köyünde yaşayan 8 çocuk babası 81 yaşındaki Hasan Ölmez, ilerleyen yaşına rağmen köydeki tarlasını eşiyle işliyor. Ölmez'in 3 dönümlük tarlasında yetiştirdiği, en küçüğü 10, en büyüğü 50 kilogram olan kabaklar görenlerin ilgisini çekiyor.

Ölmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kabakların ekiminde fenni gübre kullanmadığını söyledi. Kabaklara ayrı bir özen gösterdiğini anlatan Ölmez, "Tohumunu ise özel olarak getirdim, ekiminde koyun gübresi kullandım, suyunu zamanında verdim. Tarlada yaklaşık 4 ton kabak bulunmaktadır. Bu kabakların büyüklüğü 10 ila 50 kilogram arasında değişiyor. Özellikle 9 tane bal kabağının her biri 40 ila 50 kilogram" diye konuştu.

Büyük kabak yetiştirmenin kendisinde tutku haline geldiğini dile getiren Ölmez, "2012 yılında 65 kilogramlık bir kabak yetiştirmiştim. O kabağı da 250 liraya satmıştım. Büyük kabak yetiştirmek beni çok mutlu ediyor. İnşallah daha büyük kabaklar yetiştirmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

Ölmez, kabakların hasadına başladığını ve satışını da yaptığını aktararak, "Daha önceki yıllarda sadece evimin ihtiyacı kadar kabak yetiştiriyordum. Fakat son yıllarda ticaretini de yapacak şekilde yetiştiriyorum. Bal kabağı dediğimiz kırmızı renkli kabakların kilosunu 2,5 liradan, diğer kabakların kilosunu ise 1 liradan satacağım. Bal kabakları hem az hem de daha lezzetli olduğu için kilosu biraz pahalı" ifadelerini kullandı.


    ETİKETLER:

    Çocuk

    ,

    Kırmızı